Podziemne zbiorniki na ścieki

Tak w gospodarstwie rolnym jak i jednorodzinnym domu w lokalizacji, w której nie ma ogólnodostępnej kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest zabiegiem niezbędnym. Pytanie co jest ważne przy wyborze takiego zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy konieczne jest montowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady mają to do siebie, iż występują ze zmiennym nasileniem i prawie niemożliwym jest z góry przewidzieć w których dniach wystąpi susza, a w których ulewy. Rozważając wyłącznie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym okresie wynosi 50-70 mm w zależności od regionu. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy silnej ulewie albo rozłoży się równomiernie na kilka dni w danym miesiącu. Biorąc pod uwagę taki opad, ilość deszczówki możliwa do zmagazynowania z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3.

Instalacja tak dużego zbiornika (sprawdź co proponuje Mar Agency Sp. z oo) na deszczówkę to znaczny wydatek i z tego powodu zazwyczaj nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że duże opady mogą występować nieczęsto (link do strony). W gospodarstwie rolnym można zamontować większy zbiornik ponieważ ilość potrzebnej wody jest znacznie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, najczęściej określane szambem, używane są do składowania ścieków do czasu ich wywiezienia do lokalnej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie problemu ścieków na obszarach, z których nawet po oczyszczeniu nie da się ich odprowadzać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych czy też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można zakupić gotowe bądź też zbudować je osobiście. Zdecydowanie polecany jest ten pierwszy sposób, bo choć droższy, mamy pewność, iż szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gruntów na własnej działce. Popularne są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych lub żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, z tego względu pojemność zbiornika (więcej znajdziesz na stronie http://maragency.pl/kategoria/zbiorniki-podziemne/pehd/41/) powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najlepiej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najkorzystniejsze cenowo oferty producentów różnego rodzaju zbiorników. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, bądź wejść np. na i już po chwili będziemy mogli oglądać dostępne oferty.