Budując dom – tynki i ich właściwości

Przy budowie domu na początku stawiane są same ściany, następnie trzeba wylać strop, kładzie cały dach i tworzy wszystkie instalacje. Dopiero po tym wszystkim nadejdzie czas na wykończenie wnętrz, położenie tynków, wylanie podłóg i wymalowanie wszystkich pomieszczeń.

Jednym z ważniejszych etapów prac wykończeniowych, mających sporo wpływu na wygląd pomieszczeń w domu, jest zrobienie gładkich i przede wszystkich prostych tynków. Tynki (sprawdź tynki dekoracyjne nakładanie) Używane są w budownictwie od tysiącleci. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie ściany, ale również ich zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, mechanicznymi i wilgocią. W pomieszczeniach ciepły tynk będzie miał także za zadanie wyrównanie powierzchni ścian i przystosowanie ich pod powłoki malarskie. Doświadczone osoby w taki sposób potrafią położyć tynki, że na ścianie nie będzie widać ani nawet najmniejszego wgłębienia albo wybrzuszenia, lecz dużo zależeć będzie od tego, jaki tynk się wybierze.

Obecnie zewnętrzne tynki robić można z różnych surowców. Ich > odwiedź ten portal www.urbanski.pl w wolnej chwili wybór jest przede wszystkim uzależniony od charakteru pomieszczeń, w jakich zostaną użyte, preferencji fachowców je robiących oraz nakładów, które chce się przeznaczyć na te właśnie prace. Najtańsze są tynki mineralne, które jako pierwsze zaczęto stosować w szerokim zakresie. Ich podstawowym składnikiem jest cement, poza tym stosuje się w nich kilka innych naturalnych składników.

tynk wewnętrzny

Autor: Alpina
Źródło: Alpina

Bardzo dużym plusem takiego tynku jest możliwość przepuszczania wodnej pary, przez co doskonale się nadaje do pomieszczeń wymagających oddychania ścian. Analogiczne parametry mają wapienne tynki, ich składnikami są piasek, woda i wapno wymieszane w odpowiednich proporcjach.

Ze względu na duży zakres zastosowań i niewysokie ceny stały się one dzisiaj jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tynków. Jeśli ktoś planuje zrobić swoje ściany o wysokiej gładkości, to wymienione wyżej rodzaje tynków będą niewystarczające, w takim przypadku dużo lepiej będą się nadawać tynki z akrylu lub gipsu.