Efektywne sposoby konserwowania drewna

Drewno będąc naturalnym surowcem jest bardzo chętnie używane w wielu różnych dziedzinach. Trwałe, lekkie i bardzo wytrzymałe świetnie sprawdza się w różnych konstrukcjach wielu różnych budynków, a także jako wykończeniowy materiał. Jednak drewno wystawione na oddziaływanie zewnętrznych czynników takich jak słońce, deszcz czy śnieg szybko mogłoby ulec zniszczeniu, więc konieczne jest użycie odpowiednich środków.

meble ogrodowe

Autor: Greber
W pierwszej kolejności drewno trzeba zabezpieczyć przed wszystkim, co zamierza je zjeść, to znaczy grzybami, pleśniami i owadami.

Nierzadko o sprawach, które nam mogą się spodobać dowiadujemy się na bazie oceny. Może w taki sposób będzie w tym przypadku, gdyż zapraszam do lektury (http://www.dekorianhome.pl/tynk-dekoracyjny) podobnego artykułu.

Do tego celu są używane impregnaty, to znaczy chemiczne substancje, jakimi maluje się surowe drewno przed dalszym malowaniem.

Środki te mogą być albo bezbarwne lub w jednym z paru kolorów, w zależności od tego, w jaki sposób drewno dalej będzie się wykańczać.

Czy masz ochotę zgłębić swą znajomość rzeczy na ten temat? Więc chcielibyśmy nakłonić Cię do naszych kolejnych tekstów – wejdź w hiperłącze do strony (http://www.anotis.pl/blog/panele-ogrodzeniowe-zachodniopomorskie/).

Poza ochroną przed owadami środki impregnujące zabezpieczają również powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi, przez co w wielu przypadkach wystarczy tylko ich zastosowanie, bez dodatkowych warstw.

Oczywiście drzewo nasycone tylko impregnatem nie będzie się prezentować zbyt efektownie, dlatego też po warstwie ochronnej kolej jest na warstwy dekoracyjne. Czasami używa się grunty i podkłady, które mają wygładzić strukturę powierzchni i przygotować je jeszcze lepiej pod końcowy lakier. Do malowania drewna wykorzystywane są dwa typy chemicznych środków. Do pierwszego rodzaju należą bejce, które dają matową powierzchnię, i często trzeba dodatkowo elementy pomalować bezbarwnymi lakierami. Jeżeli ktoś nie chce się bawić w wielokrotne malowanie, to może zdecydować się na bejce do drewna, którymi starczy wymalować dwukrotnie i element będzie gotowy.

W każdym przypadku, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, istotne jest właściwe przygotowanie i wyczyszczenie elementu. Powierzchnia musi być oczyszczona i w miarę gładka, koniecznie należy oczyścić wszystkie wiórka, żywicę oraz kurz. Drewno powinno być malowane w odpowiednich temperaturach, jeśli będzie za zimno lub za gorąco, to stosowany środek nie wchłonie się odpowiednio i nie będzie spełniał swojej roli.