Nikt chyba sobie nie wyobraża normalnego funkcjonowania bez ciepłej wody

Chyba nikt nie może sobie wyobrazić codziennego życia bez ciepłej wody w mieszkaniu. Dostarczyć ją można na dwa sposoby. Najpopularniejsze w budownictwie jednorodzinnym, a także w budynkach stawianych wiele lat temu, jest doprowadzenie tylko nieogrzanej wody i dalsze podgrzanie jej już w samym lokalu. Druga metoda to podłączenie się do miejskiej sieci, z której otrzymuje się ciepłą wodę mającą odpowiednią temperaturę.

woda

Źródło: http://www.morguefile.com/
Może to być dużo wygodniejsze rozwiązanie, gdyż odpadnie konieczność posiadania urządzenia podgrzewającego, ale jednak jest możliwe jedynie tam gdzie będzie dostęp do takiej sieci. Z tego też powodu przeważnie spotyka się to w większych miastach i budynkach wielorodzinnych, natomiast we wszystkich innych przypadkach samodzielnie powinien zadbać o ciepłą wodę.

Do wyboru będzie parę różnych technologii, tak więc wybranie najlepszej do wymagań i technicznych możliwości wymagać będzie chwili zastanowienia się i przemyślenia wszystkiego.

Najbardziej popularne do chwili obecnej są różnego rodzaju piecyki gazowe. Przyłącza się je do instalacji gazowej w mieszkaniu, a ich działanie polega na tym, że gazowy płomień podgrzewa płynącą przez urządzenie wodę. Gazowe piecyki dzisiaj są niezwykle bezpieczne i ekonomiczne, dzięki czemu nadal są często wybierane przez licznych ludzi. Ale wymagają dołączenia do budynku gazowej instalacji, a że niektórzy rezygnują z tego, to sporą popularność zaczęły również zyskiwać pozostałe rodzaje urządzeń. Dla przykładu elektryczne podgrzewacze wody stały się już tak wydajne, że bez większego problemu mogą zastąpić tradycyjne piecyki, a przy tym są znacznie lżejsze, bardziej bezpieczne i ekonomiczne w codziennej eksploatacji. Mocniejsze rodzaje wymagają użycia sieci trójfazowej, z tego też powodu już na etapie projektu warto o tym pomyśleć. Jeżeli z kolei ktoś nie będzie korzystał za często z wody, to bardzo dobrym rozwiązaniem w jego przypadku może być na przykład pojemny bojler, w jakim podgrzeje się wodę na pół dnia użytkowania.