Montaż klimatyzacji a podatek vat

Klimatyzatory ostatnio stały się niezwykle powszechnie używanymi urządzeniami, zarówno w zakładach pracy, jak i w mieszkaniach. Klimatyzator umożliwia wygodną regulację temperatury wnętrza w którym się przebywa, co jest szczególnie przydatne w czasie gorących dni. To jednak nie jest wyłączna funkcja którą mają te maszyny. Każde tego rodzaju urządzenie może mieć funkcję wentylatora, a część z nich posiada też funkcję grzewczą oraz zachowującą w pomieszczeniu wilgotność na stałym poziomie.

Typy klimatyzatorów

Paragraf

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Klimatyzatory można podzielić na kilka głównych grup: mobilne, ścienne oraz okienne. Nabywając klimatyzator ścienny albo okienny, należy się upewnić, że sprzedający oferuje też montaż klimatyzatorów. Klimatyzatory kompaktowe są o tyle wygodniejsze, że nie potrzebują instalacji i można je umieścić w każdym miejscu. Tego rodzaju urządzenia nie wymagają więc zmian struktury budynku w którym się go montuje, co dla wielu bywa ogromną zaletą. Nie są to jednak maszyny wolne od wad – urządzenia klimatyzacyjne tego rodzaju, z uwagi na swoją mobilność są droższe od modeli potrzebujących montażu, nie są również tak wydajne jak urządzenia ścienne czy okienne.

Maszyny ścienne są dosyć sporymi przyrządami, złożonymi z dwóch segmentów – parownika i skraplacza. Parownik jest elementem chłodzącym pomieszczenie, natomiast skraplacz montuje się poza budynkiem. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względu na bardzo niski poziom szumu, jaki urządzenie tworzy. Takie klimatyzatory cechują się również największą wydajnością. Jeden klimatyzator, dzięki poprawnemu montażowi może zmienić temperaturę w całym, także niezwykle dużym mieszkaniu czy biurze. Główną wadą urządzeń ściennych jest ich duża cena. Urządzenia okienne są natomiast korzystnym rozwiązaniem do małego mieszkania czy biura. Cechuje je niska cena i średnia wydajność.

Na co warto uważać?
Przy nabywaniu urządzenia klimatyzacyjnego warto zwrócić uwagę na Vat na montaż klimatyzatora. Przy kupnie samego urządzenia podatek Vat jest bowiem o wiele większy, niż przy kupnie klimatyzatora z opcją instalacji. W tej pierwszej sytuacji zapłaci się bowiem 23% podatek, tymczasem kupując klimatyzator z usługą montażu zapłaci się tylko 8%.