Jakiego rodzaju występują rodzaje agregatów generujących prąd i co możemy nimi zasilić?

Agregaty generujące prąd są sprzętami, które mogą zapewnić energię elektryczną wtedy, gdy nastąpi awaria dotyczącą braku zasilania z zewnętrznego źródła.

Generatory trzeba wybierać tak, żeby mogły zagwarantować prąd wszystkim mechanizmom znajdującym się w obszarze danej sieci. Jest to powodem, dla którego parametry konkretnego generatora trzeba oceniać pod względem indywidualnych potrzeb. Najważniejszą częścią generatora jest silnik spalinowy, który mógłby być zasilany skroplonym gazem, benzyną, czy olejem napędowym. Odmienną znaczącą częścią generatora jest prądnica, zatem zbiór mechanizmów, które zmieniają ruch tłoka na drodze indukcji na energię elektryczną. Na następnych etapach powstała w tego typu sposób energia elektryczna jest przekazywana w kierunku wybranego elementu sieci energetycznej lub bezpośrednio do określonego sprzętu. Szczegóły dotyczące budowy agregatu mogłyby się różnić, co może wynikać z różnych charakterystyk różnego typu mechanizmów i specyfiki konkretnego urządzenia.
lustro

Autor: Rosa Preiß
Źródło: http://www.flickr.com
Zależnie od zastosowań, agregat musi przekazać prąd o określonym napięciu. Istnieją dwa rodzaje: generator jednofazowy, czyli tego typu, który daje napięcie 230 V i agregat trójfazowy, który wytwarza napięcie 400 V. Jest zatem tzw. agregat na siłę z 4-tero pinowymi wtykami.

Generator jednofazowy do domu wystarczy, żeby podtrzymywać sprzęt RTV, artykuły gospodarstwa domowego czy komputery albo zamykarki oświetlenie, a więc te wszystkie sprzęty, które działają na napięciu sieciowym. Jeśli jednak szukamy generatora na budowę, powinniśmy zainwestować w generator trójfazowy, gdyż elektronarzędzia lub przyrządy budowlane potrzebują zasilania z tzw. siłą.