Jakie drewno wybrać do zrobienia schodów, jeśli chcielibyśmy, żeby wytrzymały dłuższy czas?

Jeśli wybieramy drewniane schody, powinniśmy się zastanowić z jakiego gatunku miałyby zostać one wykonane.
Jeśli chodzi o schody drewniane, to są bardzo stylowe oraz są w stanie nadać pomieszczeniom przytulności oraz stylu.

apartamentowiec

Autor: Reynaers
Źródło: Reynaers
Zazwyczaj takie schody wybierane są do budynków wolnostojących oraz lokali o dwóch kondygnacjach. Są one relatywnie lekkie i łatwe w montażu. Doskonale prezentują się w zestawieniu ze składnikami żelaznymi oraz ze szkłem. Drewno żąda właściwej pielęgnacji, szczególnie, jeżeli schody drewniane są silnie użytkowane. W handlu dzisiaj można kupić schodki przygotowane do montażu i przygotowywane na zlecenie. Najpopularniejszym gatunkiem drzewa jest dąb. To drewno dość twarde oraz bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, na starcie i zachowuje piękny wygląd na bardzo długi okres czasu.

Przeczytaj także szczegóły tu, z pewnością będziesz zdania, że faktycznie warto było się z nimi zapoznać. Nie czekaj zatem i wejdź tutaj!

Jest to jednak surowiec dość kosztowny. Jest on do kupienia w rozmaitych wybarwieniach, dlatego też w łatwy sposób można dopasować go do kompozycji domu.

roztocza

Autor: IFTM Internorm
Źródło: IFTM Internorm
barwy

Autor: Fototapeta4u.pl
Źródło: Fototapeta4u.pl
Innym drewnem, z jakiego wykonywane są drewniane schody jest buk. Jest to drewno twarde, bardziej jasne niż dębina. Jest proste w obróbce. Ale także w wypadku używania dość wzmożonego, może się ścierać. Z takiego względu trzeba pamiętać o systematycznym impregnowaniu schodów z drewna bukowego. Zabezpieczyć można tego typu schody np. specjalnymi lakierami. Niezwykle modny na schody drewniane jest również jesion.

Jest to twarde drewno, jednak dotyczy to głównie drewna o ciemniejszej barwie. W przypadku jasnych jesionowych schodów możemy zauważyć łatwiejsze starcie się stopni. Trzeba więc chronić je odpowiednimi preparatami.