Diody LED

Ostatnie lata to zupełne odejście od tradycyjnej żarówki jako podstawowego źródła oświetlenia. Po pierwsze żarówka ma niski poziom skuteczności, tylko niewielka część prądu przekształcana jest w nich na światło.

tama led

Autor: Martin Ilich
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele obecnie oferowanych rodzajów galeria (odnośnik) jest blisko dziesięć razy skuteczniejsza, co oznacza że zużywa tyle razy mniej prądu do oświetlenia takiej samej powierzchni. Na przykład ogromnie popularne ostatnio diody LED (poznaj ofertę) mają sprawność na poziomie 90%, co oznaczać będzie że tylko dziesięć procent energii jest tracona. Tradycyjne żarówki są także znacznie mniej odporne na mechaniczne uszkodzenia, także w tej sytuacji diody LED wypadają znacznie lepiej. Nie zawierają one praktycznie żadnych ruchomych i szklanych elementów, dzięki czemu ich odporność na najróżniejsze wstrząsy jest sporo większa niż innych rodzajów światła. Dodatkowo tradycyjne żarówki mają najczęściej kilka razy mniejszą trwałość od reszty źródeł oświetlenia, więc dziwić się nie można, że zostały one wyparte przez nowocześniejsze technologie, przykładowo diody LED.

ledowe światło

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com

Poza wyżej wymienionymi zaletami, diody typu led cechują się także dużą liczbą parametrów, dzięki czemu możliwości ich wykorzystania są naprawdę spore. Po pierwsze jest możliwe wykonanie diod w różnych kolorach, dzięki czemu nie będzie konieczności stosowania specjalnych filtrów albo kloszy. Oprócz tego nieduże gabaryty i wytrzymałość na wstrząsy powodują, że używać ich można w zastosowania niedostępnych dotychczas dla zwykłej żarówki. Ogromnie oryginalnym zastosowaniem diod są na przykład taśmy LED. Najczęściej mają one kształt taśmy, do jakie zostały przymocowane niewielkie diody w określonym kolorze. Sama taśma jest elastyczna, można ją więc dowolnym sposobem poprowadzić po ścianie, meblach albo zatopić w podłodze. Wiele oferowanych kolorów sprawia, że możliwości aranżacyjne są rzeczywiście duże, w zasadzie ograniczone jedynie fantazją osób projektujących, bowiem cena ich jest już odpowiednia dla większości klientów. Tego typu diody doskonale będą się sprawdzać również w innych rodzajach oświetlenia, przykładowo naświetlacze led (więcej info pod linkiem) z silnymi jasnymi diodami stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł światła.