Jakie zawory regulacyjne powinno się zakupić na budowę swojego mieszkania?

Kiedy musisz przeprowadzić remont w swoim mieszkaniu, wówczas zdecydowanie powinna zainteresować Cię kwestia budowy sieci wodociągowej. Jeżeli bowiem wgłębisz się w temat, okaże się, że ilość zaworów istniejących na rynku jest naprawdę wielka. Jeśli chcesz wiedzieć, co dzieje się w Twoim mieszkaniu i jak działać w razie jakiejś niewielkiej awarii, wtedy bez wątpienia powinieneś nieco powiększyć swoją wiedzę na temat konkretnych rodzajów zaworów. Na początek chcemy Ci opisać zawory przelotowe, które zdecydowanie są najbardziej znane.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com

Takiego rodzaju zawory bez wątpienia posiadasz w swoim domu w wielu różnych miejscach. Jeśli wnikliwie się przyjrzysz, możesz znaleźćzawór przelotowy przykładowo w kuchni – tam zawsze służy do kontrolowania dopływu gazu do piekarnika. Jeżeli w łazience masz wodę ogrzewaną gazem, tam także kategorycznie będziesz mógł znaleźć tego typu zawór. Na dodatek zawory przelotowe (oferta zaworów przelotowych) są wszędzie tam, gdzie istnieje dopływ wody – przykładowo do toalety. Do czego służy zawór przelotowy? Ten zawór zdecydowanie przydaje się do regulowania ciśnienia w rurach. Jeżeli ciśnienie jest zbyt duże mieszkania (jeszcze więcej) zbyt niskie, wówczas wystarczy lekko odkręcić lub zakręcić zawór – dzięki temu będziesz w stanie kontrolować ciśnienie w rurach.

Jeżeli natomiast przydarzy Ci się jakaś awaria, której nie będziesz w stanie sam usunąć, wtedy niewątpliwie powinieneś przede wszystkim zakręcić dopływ gazu za pomocą właśnie tego zaworu. To świetny sposób na to, aby nie dopuścić do większej awarii i zabezpieczyć dom do czasu przyjazdu fachowców. Podobną funkcję jak zawory przelotowe spełniają także zawory regulacyjne (zawory przełączające do domu) – wprawdzie za ich pośrednictwem nie da się zupełnie odciąć dopływu wody, jednak swobodnie można nadzorować stan ciśnienia w rurach. Jeśli jest zbyt duże lub zbyt niskie, wtedy wystarczy lekko zakręcić mieszkania (następna strona) odkręcić zawór. Oprócz tego w domu możesz spotkać także zawory przełączające, które są nieco bardziej zaawansowane – jeżeli skorzystasz z takiego zaworu, wtedy możesz zmienić kompletnie bieg gazu w rurach. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jak to właściwie zrobić, zdecydowanie lepiej będzie nie odkręcać tego zaworu.