Żadna inwestycja budowlana nie ruszy z „z kopyta” bez użycia machin. Żurawi używano już w starożytni Grecji. Pierwsze dźwigi to kilka boczków oraz ramię – tzw. wysięgnik.
Nowoczesne maszyny(zobacz budowlane maszyny ) (zwane inaczej żurawiami wieżowymi), należą do najogromniejszych machin budowlanych. Żuraw budowlany (do sprawdzenia na tej stronie) może być stojący w miejscu albo przejezdny – wówczas umiejscowiony on jest na podwoziu skonstruowanym z szyn albo gąsienic. Z całą pewnością żadna budowa nie obejdzie się także bez użycia tak powszechnego urządzenia budowlanego którym jest koparka kołowa. Służy ona do przeprowadzania ogólnych prac na budowach: kształtowaniu krajobrazu, przy noszeniu ziemi na skład albo na środki transportu albo przy tworzeniu nawierzchni drogi. Koparki kołowe są dosyć zwrotne, oprócz tego cechuje je niezawodna budowa i duży udźwig.

Źródło: http://www.flickr.com
Prócz koparek kołowych bardzo popularne maszyny budowlane podobnego typu to: koparki na gąsienicach, minikoparki, koparko-ładowarki. Inne potrzebne w czasie zadań budowlanych urządzenia to: ładowarki łyżkowe, zgarniarki, ubijarki. Walec drogowy z kolei, jest to sprzęt drogowo-budowlany. Jest on zaprojektowany do gładzenia jak też zagęszczania powierzchni drogowej różnego rodzaju. Walec drogowy to maszyna samo-jeżdżąca, w której to przednie lub przednie i tylne koła zastąpione zostały ogromnie ciężkimi walcami.
Dzięki bardzo dużej masie walców, maszyna realizuje swoje kluczowe zadanie: podczas przemieszczania się po nowo ułożonej nawierzchni drogowej walec drogowy gładzi ją i tym samym gęstnieje grunt. Ubita w tenże sposób nawierzchnia jest już ogromnie trwała. Pierwsze walce stworzono już w pierwszej poł. XIX w.. Były one ciągnięte przez konie, najpierw sprawiano je stosując kamień, następnie z żelaza. W latach 60-tych dziewiętnastego wieku zaczęto używać lokomobile, z kolei w latach dwudziestych XX w zaczęto stosować walce budowlane zaopatrzone w silnik benzynowy Diesla. Zagęszczanie podłoża zaczęło przynosić jeszcze doskonalsze rezultaty w latach pięćdziesiątych, gdy skonstruowano walec drogowy wibracyjny. Walce wibrujące mają tą przewagę nad statycznymi, iż oddziaływanie ciężkości walców na podłoże jest wspomożone dzięki wibracjom. Najbardziej słynni fabrykanci walców drogowych to: Ammann, Bitelli, Bomag, Volvo, Hamm, JCB Polska, Ingersoll Rand, Wacker, Vibromax, Sany a także Caterpillar.