Jak stworzyć własną saunę? Czy to się opłaca i co trzeba zrobić, aby posiadać ją w domu?

Marzysz o saunie w swoim domu? Jeśli tak, musisz mieć świadomość, że montaż sauny trzeba planować już na poziomie projektowania domu lub mieszkania. Dobry i pewny układ to pomieszczenie relaksacyjne z sauną, natryskiem oraz punktem do wypoczynku. Gdy natomiast mamy już dom i chcemy wygospodarować pomieszczenie na saunę, to pojawiają się problemy, gdyż częściej mamy do dyspozycji pomieszczenia o niezbyt dużych gabarytach, tak jak ma to miejsce na poddaszu. Jak więc zacząć projektowanie łaźni?

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, dosyć często nie pamiętamy, że projektując saunę w ciasnym miejscu jednak ograniczamy sobie wygodę w jej wnętrzu. Dlatego pamiętajmy, iż aby spełniała ona swoją rolę, pomieszczenie w którym się znajduje powinno być jak najbardziej przestronne.

Jeśli interesuje Cię przedstawiany tekst, odszukaj witrynę, która opisuje podobne wątki, także będą zapewne ciekawe.

Tego typu sauna na wymiar musi mieć wymiary, które mierzą w podstawie |minimum 2 metry x 2 metry i wysokość także 2 metry. Tego typu konstrukcja oferuje taką przestrzeń w środku, żeby każdy z domowników był w stanie się w niej zrelaksować. Przeczytaj więcej: pomysłowe projektowanie wnętrz wrocław łaźni.

Przed przystąpieniem do projektowania sauny warto wiedzieć o wielu zagadnieniach. Sauna fińska to zdecydowanie najbardziej suche pomieszczenie w mieszkaniu, więc nie musimy się martwić o zbyt dużą wilgotność. Sporo saun posiada piece, które są napędzane trójfazowym prądem, co powoduje, że będziemy musieli doprowadzić to zasilenia w rejon sauny. Jeżeli planujemy sami zbudować saunę nie można bezpośrednio obijać płytami drewnianymi a potem ocieplać ścian zewnętrznych budynku?Z jakiego powodu? Gdyż powoduje to, iż zachodzi przesunięcie skraplania pary wodnej w ścianie domu. To stwarza ryzyko zawilgocenia, czyli zagrzybienia ścian. Zobacz więcej na ten temat: .

Zanim zrobimy saunę samodzielnie, dokładnie obliczmy wszelkie koszty i zestawiamy je z ofertą dostępną w sklepach. Często wcale nie wychodzi to taniej, zaś taka praca będzie nas kosztować naprawdę sporo trudu.

Domowe spa   sauna

Autor: comedy_nose
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierzmy odpowiedni piec. Reguła jest taka, iż na 1m3 powinno przypadać od 0,8 do 1kW mocy takiego urządzenia. Saunę stawiajmy na zmywalnej nieprzemakalnej posadzce, aby można było z łatwością utrzymać porządek i higienę. Wiedzmy jednakowoż, iż budowanie takiej konstrukcji w małym pomieszczeniu wiążę się z zamontowanie kratki wentylacyjnej, ponieważ pomieszczenia tego typu muszą być dobrze wentylowane.