Prace proekologiczne przy budowie domku jednorodzinnego.

W czasie budowy domu dla siebie warto pomyśleć o odrobinie ekologii. Jeżeli nawet będzie trzeba na początku trochę więcej zapłacić, to po dłuższym użytkowaniu w pierwszej kolejności chroni się środowisko, ale również można sporo przy tym zaoszczędzić.

W naszej strefie klimatycznej na niedobór opadów narzekać nie można, lecz przeważnie deszczówka płynie do pobliskiej rzeki kinkiet (zobacz kliknij tu) wsiąka w podłoże. A tak naprawdę taką wodę można zbierać i używać ją później przy niejednej czynności. Do przygotowywania jedzenia raczej nadawać się nie będzie, ale już można będzie nią podlewać grządki, wymyć samochód lub też doprowadzić do instalacji klozetowej.

Do gromadzenia wody deszczowej służą specjalne zbiorniki na wodę (więcej danych). Są one zrobione przeważnie z wytrzymałego tworzywa sztucznego, są ich dwa główne rodzaje, czyli podziemne i naziemne. Woda spływająca z dachu kinkiety (zobacz więcej dowiesz się na tej stronie) też innych powierzchni jest systemem rur doprowadzana do zbiornika i tam przetrzymywana aż do jej wykorzystania. Przeważnie zbiorniki tego typu posiadają zestaw filtrów, a niektóre egzemplarze posiadają także wydajną pompę, która rozprowadza ciecz w instalacji domowej.

technologia modułowa

Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM

Pobierając czystą wodę, czy to z sieci wodociągowej, czy zgromadzoną w zbiorniku, w każdym z tych przypadków należy gdzieś oddać rezultaty tego przetworzenia. Praktycznie każde domowe gospodarstwo produkuje codziennie sporą ilość nieczystości. Przed laty były one wylewane gdzieś poza działką, na której stał dom, lecz w dużym stopniu zatruwało to środowisko naturalne.

Rozwój małych i dużych miast sprawił, że w powiększającej się liczbie miejsc dotarła kanalizacja, po podłączeniu się do niej można odprowadzać wszystkie ścieki. Lecz w dalszym ciągu wiele rodzin nie posiada dostępu do kanalizacji, ale w ich przypadku również są obecne satysfakcjonujące rozwiązania. Przykładowo można zbudować szambo, w nim będzie się zbierać wszystko to, co będzie się wytwarzać w łazience albo kuchni.

Nieco droższym, lecz znacznie bardziej przyjaznym środowisku wyjściem może być budowa niewielkiej oczyszczalni ścieków (polecane rozwiązania). Domowe, małe oczyszczalnie ścieków cieszą się rosnącym zainteresowaniem osób które planują wybudowanie domu, pomimo tego, że że koszt ich instalacji do niskich nie należy.