Kto może zostać krawcową?

W obszernym zarysie, krawiec jest to osoba, jaka trudni się szyciem garderoby lekkiej, ciężkiej jak też skórzanej, kierując się osobistymi oczekiwaniami nabywców zamawiających odzienie, albo duplikując dany krój w masowej wytwórczości.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Autor: Dekoral.pl
Źródło: Dekoral.pl
W pierwszym wypadku tok produkcji rozpoczyna się od zdejmowania wymiarów klienta, ustalenia jego oczekiwań, zaś w następnej kolejności przeniesienie projektu na kartkę. Pojedyncze fragmenty przygotowywane są oddzielnie, a potem scalane aż do pozyskania gotowego okrycia. W drugim przypadku praca krawcowej będzie polegać – w zależności od powierzonego mu etapu produkcji, na projektowaniu wzorca, czy też dozorowanie komputerowego wykrawania, scalaniu ich w całość, a także przygotowywaniu specyfikacji oraz organizowaniu koniecznych do zrealizowania kolekcji materiałów. W większych warsztatach tekstylnych w wytwórczości użytkuje się maszyny i urządzenia sterowane mechanicznie lub komputerowo minimalizując tym sposobem pracę rąk ludzkich. Właśnie tak wygląda współczesne krawiectwo. W miejscach takich powstają serie bliźniaczych ubrań o uśrednionych rozmiarach jak też krojach.
Dostęp do rzemiosła kraWCa bądź krawcowej otwiera dyplom skończenia zawodowej szkoły odzieżowej, czy też certyfikat ukończenia odpowiedniego kursu. To jeden z tych zawodów, w którym ponad oficjalne wykształcenie przedkładane są z pewnością indywidualne zręczności manualne, kreatywność i precyzja.

Współcześnie niewielkie warsztaty krawieckie ustępują miejsca taśmowej produkcji, skierowanej do masowego odbiorcy. Indywidualne podejście do konsumenta jest jednakże dalej wykorzystywane, zwłaszcza w wypadku wizytowej odzieży.