Lampy ogrodowe – praktyczne oświetlenie w ogrodzie

Teoretycznie oświetlenie zewnętrzne domu czy też oświetlenie ogrodowe można zbudować na pojedynczej lampie halogenowej nad drzwiami wejściowymi do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak słabe zewnętrzne oświetlenie może jednak okazać się niepraktyczne. Jak wybrać lampy ogrodowe, aby odpowiednio nam służyły? Jak zaoszczędzić prąd gdy kupujemy lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą stać się również elementem dekoracyjnym?

Wybierając oświetlenie ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne trzeba po pierwsze wziąć pod uwagę wielkość naszego podwórka. Jeśli ogród jest duży, lampa wisząca na tarasie albo jeden kinkiet na ścianie budynku to na pewno zbyt mało.

Odnajdziesz w tym miejscu naprawdę szczegółowe opracowanie (http://www.artimbo.pl/kratki-drewniane,g20.html) takiego tematu, więc należy je szczegółowo przeczytać. Poznasz wtedy sporo interesujących informacji.

Nie chodzi jedynie o romantyczne spacery w delikatnym świetle ogrodowej lampy podłogowej, ale zabezpieczenie przed rabusiem, który zamierza ukraść nasz rower. Słupki ogrodowe trzeba umieścić wzdłuż alejek, ale można też postawić je bliżej ogrodzenia – mogą to być między innymi lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu.

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Sensory ruchu to poza tym pomysłowy sposób na oszczędność energii, kiedy zapomnimy wyłączyć oświetlenia na tarasie przed zaśnięciem. Inne bardzo komfortowe wyjście to wyłączniki zmierzchowe lub systemy takie jak inteligentny budynek, gdzie okres świecenia poszczególnych lamp w ogrodzie i na zewnątrz domu można bardzo szczegółowo ustawić – także w odniesieniu do wybranych opraw. Można wtedy sterować także siłą oświetlenia, a co najistotniejsze „pozorować”, że jesteśmy w domu także podczas wypoczynku. Ponieważ dostęp do systemu otrzymujemy przez internet, można często edytować ustawienia, tworząc wrażenie obecności mieszkańców w domu. Wtedy lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne także strzegą nasz dom.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu umożliwia połączenie wysokiej funkcjonalności lamp, oraz niecodziennego efektu dekoracyjnego. Możemy wybrać bardzo interesujące lampy stojące do ogrodu (np.: lampy donice lub lampy podnóżki) lub tzw. lampy podłogowe, które także można ustawić bezpośrednio na trawie. Należy tylko zapamiętać, aby instalacja elektryczna przeznaczona do zasilania oświetlenia ogrodowego została umiejscowiona w podłożu. Rozrzucone na trawie kable to ani ładny widok, ani bezpieczny, zwłaszcza jeśli w domu są kilkuletnie dzieci lub psy. Tak samo ciekawa, a bardziej wygodna z punktu widzenia komfortowego jedzenia kolacji jest elegancka lampa wisząca na taras, która oświetli ogrodowy stół jasnym, efektywnym światłem. Natomiast słupki ogrodowe znakomicie posłużą do oświetlenia ścieżki do drzwi wejściowych oraz alejek w naszym ogrodzie.

Oświetlenie do ogrodu do kupienia w