Po co nam zmiana czasu z zimowego na letni?

Piszę ów artykuł sierpniowego, słonecznego dnia. Upał. Od czerwca do lipca dzienna pora jest tutaj stosunkowo długa, toteż możemy być aktywni dość długo, mniej więcej od godziny 5 rano do 21, co daje plus minus czternaście godzin od wzejścia do zachodu słońca. Inaczej sprawa wygląda w okresie zimowym. Widno jest o wiele krócej, ponieważ w zimie okres ten wynosi dla Europy od 6 do 16 godzin, zatem jakieś dziesięć godzin. Jak wynika z tychże wyliczeń, różnica pomiędzy tymi krańcowymi okresami wynosi około cztery godziny.

led

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

Całkiem wiele jeśli wziąć za punkt odniesienia typowy, ośmiogodzinny dzień pracy. Załóżmy wobec tego, że dzień rozpoczynamy rankiem a kończymy o zmierzchu.

Odkryj kolejne podobne niezwykle cenne źródło informacji na opisywany problem – kliknij tu i poznaj więcej w serwisie ogrodzenie panelowe fala.

Na życie wówczas (poza pracą zarobkową) latem ostaje nam mniej więcej sześć godzin, a zimą ledwo 2 godziny. Podobnych wyliczeń końcem dziewiętnastego wieku podczas rewolucji przemysłowej (z tą różnicą iż z perspektywy pracodawców) dokonali dawni ekonomowie. Tym sposobem narodziła się koncepcja regulacji czasu przez przemieszczenie do tyłu lub do przodu wskazówek zegarków. Wszystkie te powyższe metody były wynikiem postępu technologicznego. Zmieniły się także metody pracy, przestała być już ona w tak wielkim stopniu uzależniona od biologicznego rytmu, co następnie wpłynęło na nieodzowność opracowywania innowacyjnych sposobów oświetlenia. Czas pracy wielce się wydłużył, potrzebne stąd było wydajne źródło światła, by dało się pracować w nowych warunkach.

Poprzedniczka współczesnej żarówki led e27, a więc żarówka wolframowa, doskonale odpowiadała na te potrzeby, a matematyczne sztuczki z czasem miały na celu zmniejszenie kosztów energii (żarówki led e27 – więcej informacji). Oświetlanie gazowe, czy później prądem elektrycznym, było dość drogie, starano się więc ograniczyć koszty. Z czasem żarówka stała się tak powszechna, sposoby jej fabrykacji tak się udoskonaliły, iż z luksusowej zabawki dla bogaczy stała się przedmiotem powszechnego użytku. Rozwój w owej dziedzinie następuje i współcześnie.

Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy naszego opisu zapraszamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod poniższym linkiem. W nim rozwieją się wszelkie Twoje wątpliwości.

Dziś stawiamy przede wszystkim na energooszczędność. Niestety negatywem klasycznej żarówki jest jej niemałe zapotrzebowanie na energię, co w powiązaniu z przewagą nieodnawialnych źródeł energii staje się problematyczne. Jednocześnie z pracą nad nowoczesnymi sposobami uzyskiwania energii pracuje się zatem nad oszczędnymi strategiami jej wykorzystania. Najświeższym odkryciem w tejże dziedzinie są między innymi żarówki led e27.

Inne artykuły LED: