
Wytwarzanie tych elementów ma miejsce w profesjonalnych fabrykach będących najczęściej firmami podległymi pod hutę metali. Gwarantuje to niewielki koszt uzyskania tworzyw produkcyjnych, jak również wysoką jakość i pożądane cechy fizyczne tworzyw. Sama produkcja sprężyn jest procesem niezwykle prostym, wymagającym jednak dokładności i koniecznych urządzeń do produkcji. Koszt wyprodukowania produktu finalnego jest jednak na tyle niewielki, szczególnie gdy produkcja ma miejsce w sąsiedztwie huty metali, że jest to proces przynoszący duże zyski.
Producenci w Polsce
W Polsce wytwarzanie sprężyn odbywa się w kilku większych miastach, położonych zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie punktu wydobywania surowca podstawowego,

którym jest ruda stali. Znaczące ośrodki produkcyjne położone są więc przykładowo na Śląsku. Producent sprężyn wyrabia je najczęściej na zamówienie konkretnej firmy wyspecjalizowanej w produkcji przedmiotów wykorzystujących sprężyny. Sprężyny są pakowane w pudełka zawierające (zależnie od rozmiaru sprężyny) od kilku do kilku tysięcy sztuk produktu i transportowane do zamawiającego na paletach zawierających kilkanaście do kilkudziesięciu tego rodzaju pudełek. Elementy te są ładowane na ciężarówki, które pozwalają przewieźć do kilkudziesięciu tak załadowanych palet. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów transportu produktu.
Sprężyny można kupić też detalicznie, zwykle w wielkich sklepach budowlanych.
Poszukujesz może następnych pomysłów wiążących się z przedstawianym w tym wpisie tematem? Jest na to znakomita metoda: kliknij tu oraz zobacz więcej w tej ofercie.
Domowi majsterkowicze mogą wykorzystać sprężyny w wielu konstrukcjach. Sprzedaje się je zazwyczaj jako części zapasowe, z uwagi bowiem na to, że są to części mechaniczne, sprężyny zmieniają z czasem swoje właściwości a w ekstremalnych przypadkach ulegają zużyciu lub zniszczeniu. Ceny sprężyn wahają się zależnie od ich typu i rozmiarów – najbardziej kosztowne są duże sprężyny, wykorzystywane przykładowo w amortyzatorach. Mniejsze sprężyny nabywane są na wagę, takie sprężyny używane w wielu przyrządach domowych – od zegarów po piloty do telewizorów.