Domy z cegieł ceramicznych – tradycja, wartość, wytrzymałość

Inwestycja w dom to zwykle jedna z kluczowych decyzji w życiu człowieka. Chęć niezależności, posiadanie własnego ogródka, niechęć do sąsiadów w wieżowcach – o zmianie zamieszkania na domek decydują przeróżne względy. Inwestycja z budową mieszkania nie zakończy się pozytywnie, jeśli dom nie posiądzie solidnych fundamentów.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

Od setek lat o walorach polskich domków decyduje ceramika.Stanowi ona produkt spośród gamy materiałów tzw. ceramiki budowlanej. W kontekście budowy domu chodzi o cegły, będące filarem ścian i dachów przyszłych domków. Polacy ciągle kochają cegłę – ponad 44 % właścicieli domków wybiera na budulec własnego domu właśnie cegłę. mieszkania (projekty małych domów z poddaszem) z cegieł ceramicznych to także przywiązanie do tradycji i kontynuacja tradycji zamków, a później dworków szlacheckich. I forty, i wille szlacheckie budowane były na wypalanej z gliny ceramice.

Zalety ceramiki? Ceramika zapewnia szczelność pomieszczeń i ścian, chroniąc domowników przed nieprzyjemnym dźwiękiem. Wytapiana mieszanka glinu i wody jest przy tym bezpieczna i wytrzymała. Nie bez powodu stosuje na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi i burzami (sprawdź – ceramika budowlana – rzetelny artykuł). Opiera się również żywiołowi ognia. Te plusy „kondycyjne” sprawiają, że oprócz budulca ścian mieszkańcy inwestują ceramikę w dachy. Same cegły różnią się między sobą parametrami „mocy”. Ich wskaźnik decyduje o faktycznej wytrzymałości materiału, np. 5-a – względnie słabą wytrzymałość na ściskanie, z kolei 20-stka oznacza większe możliwości.

Choć ceramika jest wypierana przez nowsze kompozycje, wciąż decyduje o zabudowie większości domków. Zabudowanie ściany jednowarstwowej samą ceramiką to inwestycja nie tyle bezpieczna, co sprawdzona, szybka i efektywna. Jednowarstwowy mur z cegieł nie wymaga dodatkowych pokryć tynkiem, kolejnych inwestycji w utrzymanie ciepła.

mieszkania (domy z poddaszem) z cegieł ceramicznych potrafi stworzyć wrażenie trzymającego ciepło mikroklimatu. Ma także swój duży plus w oszczędności energetycznej, co przekona masę sceptyków wobec cegły. Termika wszystkich ścian jednowarstwowych, z odpowiednim ogrzewaniem, wentylacją i trzymającymi ciepło ościeżami okien przyczynia się do regularnego oszczędzania energii.