Słoiki w gospodarstwie domowym

Abstrahując od tego, jakim gabarytem pomieszczenia kuchennego dysponujemy w naszym domu czy lokalu mieszkalnym, potrzebujemy systemu, który umożliwi nam funkcjonalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Najbardziej pierwotnym poziomem, który musimy wziąć pod uwagę, jest przechowywanie i porządkowanie produktów spożywczych.

Słoiki

Źródło: garneczki.pl

Ważne jest to, by wszystkie artykuły, z jakich najczęściej korzystamy, były pod ręką. Wyjątkowo przydatne są szklane słoiki, które nie tylko pozwalają natychmiast zobaczyć, co się w nich znajduje, ale ponadto bardzo często pełnią także funkcję ozdobną. Ozdobne słoiki zazwyczaj wykonane są z grubego szkła z szykownymi tłoczeniami i rzeźbieniami.

Jeśli znajdujące się tutaj treści dają Ci do myślenia, to oprócz tego zerknij na informacje (https://www.efektywniej.pl/jak-ochlodzic-mieszkanie-domowymi-sposobami/), które przeczytasz, kiedy klikniesz ten link.

Wspaniale prezentują się na półkach, ale głównie zapobiegają czerstwieniu czy zwilżeniu jedzenia.

Słoiki okrągłe lub oryginalniejsze słoiki kwadratowe używamy zazwyczaj do przetrzymywania artykułów suchych i ziarnistych. Wkładamy do nich mąkę, cukier, sól kuchenną, kasze, pasty (makaron spaghetti w specjalnych, wysokich słojach) czy płatki śniadaniowe. Są odpowiednie także do ziarnistej kawy (szczególnie słoiki – więcej w linku), szczelne, które chronią przed utratą zapachu), liściastej herbaty, a również małych ciasteczek, cukierków czy suszonych owoców. Bardzo dobrym wyjściem jest opasanie słoików stylowymi etykietami z napisami zawierającymi informację o zawartości. Efektownie wyglądają również proste do zamykania i otwierania słoiki z klamrą. Nieraz na półkach magazynujemy także małe słoiki na przyprawy, takie jak bazylia, oregano, ziela prowansalskie, gałka muszkatołowa, curry i inne.

Słoiki w domostwie są także niezbędnym elementem, potrzebnym do własnej produkcji przeróżnych zapraw, marmolad, konfitur i innych przetworów. Słoiki do zapraw i przetworów cechują się sporą pojemnością i szczelnością. Ciągle należy pamiętać o ich odpowiednim wyparzeniu i przygotowaniu. Sporą popularnością cieszą się słoiki z zakrętką twist, a także tak bardzo często używane nie tylko przez nasze babcie słoiki weck. Popularne wecki mają szklane wieczka z grubego szkła, a także gumowe uszczelki, które z powodzeniem nadają się do częstego użytku. Wecki wyróżnia zwiększona odporność i szczególna wodoszczelność, dzięki czemu gwarantują odpowiednie zabezpieczenie domowych przetworów. Odmienną kategorią pozostają wysoko pojemnościowe (kilku litrowe i większe) słoje do ogórków kiszonych lub małosolnych, jednego z ukochanych tradycyjnych polskich delikatesów.

Hermetyczne słoiki z pokrywką służą nie jedynie do pojemniki do przechowywania żywności w kuchni lub sporządzania przetworów, ale to też doskonały i zdrowy sposób na przenoszenie i przewożenie pożywienia . Zezwalają one na utrzymanie naturalnego smaku i aromatu pożywienia. Poprawnie wyparzone nie pochłaniają aromatów, w związku z czym można je wykorzystywać do przeróżnych produktów.