Zabezpieczenie domu przez izolację oraz odpowiednie ogrzewanie

W dobie coraz większego natłoku obowiązków i zajęć, własny dom poza miastem jest marzeniem niemal każdego z nas. Gdy już ta ważna decyzja zapadnie, warto rozglądnąć się za właściwym miejscem, które zagwarantuje nam spokój i ciszę po całym dniu pełnym obowiązków.

Po znalezieniu idealnej działki, na której ma stanąć nasz wymarzony dom, należałoby zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. To oczywiście od niego zależy perspektywa postawienia domu na wybranym przez nas terenie oraz czas starań o wszelkie pozwolenia. Kluczowy jest tutaj także projekt domu. Z planów stworzonych przez urbanistów mamy możliwość sprawdzić jakie jest przeznaczenie wybranej działki oraz zamierzenia gminy w odniesieniu do sąsiednich działek. Urbanista przekaże nam także informację odnośnie charakteru i obszaru zabudowy oraz czy działka leży w strefie ochrony konserwatorskiej. Wzory pism z zakresu budownictwa ułatwią przejście przez ten temat.

Autor: TECE

Kiedy już dostaliśmy pozwolenie i rozpoczęliśmy budowę naszego ukochanego domu, warto przypilnować, aby posiadał on dobrą izolację termiczną oraz akustyczną (polecana oferta iq-building.com.pl/index.php/oferta).
Jednym z najbardziej popularnych materiałów temu służących jest wełna mineralna. Dobrze jest pamiętać, że wszystkie produkty wytworzone z tego materiału są odporne na bezpośrednie działanie ognia i wysokich temperatur. Bardzo często do izolacji wykorzystywane są maty i płyty z wełny mineralnej. Wiadomo, że samo ocieplenie budynku nie wystarczy, aby zimą było w nim ciepło. Dlatego warto pomyśleć nad wydajnym i ekologicznym źródłem energii jakim może być kominek. Dodatkowo kształtuje on charakter wnętrza oraz nadaje mu subtelnego klimatu i ciepła. Właściwym rozwiązaniem jest również instalacja wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, który równocześnie ogrzeje wodę do mycia oraz ogrzewanie c.o. Bardzo dobrym pomysłem jest też wypróbowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentne ogrzewanie, a więc system, który zapewni odpowiednią temperaturę w całym mieszkaniu.

Kiedy nasze ściany zostały już ocieplone, warto zdecydować o odpowiednim ich wykończeniu. Właściwie dobrane tynki będą przez lata zabezpieczać ściany przed wpływem czynników atmosferycznych, chemicznych zanieczyszczeń zawartych w deszczu i powietrzu, uszkodzeń mechanicznych oraz przed ogniem. Najczęściej stosowane są tynki cementowe ponieważ cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Równie chętnie stosowane są tynki strukturalne, które dodatkowo służą jako element dekoracyjny i ochrony. Jeśli chcielibyśmy nadać ścianom fakturę lub otoczaki białe kolor, warto zwrócić uwagę na tynki kornikowe, mozaikowe czy o fakturze typu baranek.

Jednym z chętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych zarówno posadzek jak i ścian są płytki gresowe należące do rodzaju: płytki ceramiczne, które są odporne na ścieranie i twarde, przez to nie ulegają one uszkodzeniu w trakcie późniejszego wykańczania naszego domu marzeń. Najbardziej popularny jest gres porcelanowy, ale równie chętnie wykorzystywany jest gres nieszkliwiony.
Tynkowanie, ocieplanie czy układanie posadzki to tylko kilka rzeczy, które musimy wykonać w trakcie stawiania domu. Jednak po tych podstawowych czynnościach pozostaje nam tylko wykończenie wnętrza i zakup mebli.