Czy warto wypiekać w formach silikonowych

Formy silikonowe, już od paru lat mają powodzenie w naszych kuchniach. Wystarczy na nie zerknąć a natychmiast nabieramy apetytu na wypieki. Z wyglądu przywodzą na myśl gumę, jednak powstały z miękkiego i plastycznego silikonu. Różnica charakteryzuje się tym, że rozgrzana guma daje niemiły swąd, z kolei silikon jest bezwonny i bezzapachowy. Udowodnione zostało, iż jest bezpieczny dla zdrowia, gdyż nie wchodzi w reakcje chemiczne ze związkami zawartymi w żywności.

formy do muffinów

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Formy silikonowe (sprawdź czy są w promocji obecnie: ) z chwilą pojawienia się na kuchennych blatach w szybkim tempie pozostawiły w tyle blachy, naczynia ceramiczne albo naczynia ze szkła gdyż są bardziej uniwersalne i mają więcej zastosowań. Praktyczne silikonowe formy do wypieków znajdą użytek w każdej kuchni i przy każdej okazji. Gdy chcemy upiec tort (tortownica 26 cm) na szczególną okazję idealnie sprawdzi się tortownica silikonowa, gdyż ciasto szybko i sprawnie odejdzie od formy, bez zmiany kształtu. Natomiast większa forma w formie kwiatu róży, zalana galaretką z malinami stanie się pysznym deserem na dziecięcym przyjęciu. Formy wyrabiane są w ciekawych kształtach, stąd też przygotujemy wypieki w kształcie bohatera z ulubionej dziecięcej bajki, serduszka czy samochodu.

muffiny

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Muffiny, które oczarowały polskie panie domu swą delikatnością i krótkim czasem przygotowania, wręcz stworzone są do silikonowych form! Foremki z silikonu sprawią, że pieczenie stanie się wielką przyjemnością.

W przeciwieństwie do blach, ceramiki i szkła, silikonowe foremki zazwyczaj posiadają dekoracyjny kształt i cieszą oczy kolorem, mogą dzięki temu tworzyć wzbudzający zachwyt, nietypowy element dekoracyjny naszej kuchni. Formy silikonowe są uniwersalne, doskonale nadają się do niskich jak i wysokich temperatur – wytrzymują od -60oC do +230oC .

Są odporne na tzw. szok termiczny. Ignorują gwałtowne zmiany temperatur (po wyjęciu z zamrażalnika można umieścić formę od razu w piekarniku). Dlatego powszechnie stosowane są do domowej produkcji kostek lodu, które wyglądają zjawiskowo, ponadto formę można wielokrotnie użyć. Z powodzeniem nadają się do piekarników, lodówek, kuchenek mikrofalowych jak również mycia w zmywarkach. Trzymane w pudełkach, szufladach, zwinięte – błyskawicznie powracają do pierwotnej formy, więc będą więc mile widziane w mniejszych kuchniach.