Czy należy wykonać badania zanieczyszczenia gruntu przed budową domu?

Nie zawsze możemy być całkowicie pewni, iż działka, na której planujemy wybudować dom, nie służyła kiedyś za wysypisko śmieci. Takie obawy pojawiają się szczególnie wówczas, gdy przestrzeń budowlana znajduje się daleko od pozostałych budynków. Zdarzają się sytuacje, kiedy po paru latach okazuje się, iż pierwsi właściciele terenu przechowywali tam kiedyś np. azbestowe śmieci lub stare jarzeniówki wypełnione rtęcią.

Turbiny wiatrowe

Autor: bogenfreund
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bogenfreund/465058200/

Takie sytuacje przytrafiają się szczególnie wówczas, kiedy ziemia kupiona była po promocyjnej cenie.
Jeśli posiadamy jakiekolwiek obawy dotyczące pozyskanego gruntu, niezbędne może okazać się badanie zanieczyszczenia gruntu. Powinniśmy przede wszystkim skontrolować działkę pod kątem uprzedniego wykorzystania terenu zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Odpowiedni nadzór geotechniczny powinien wykazać, czy zakupiona ziemia jest wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, czy też mamy powody do obaw (sprawdź na: ).
Ważne jest także, żeby jeszcze przed zakupem terenów przekonać się szczegółowo, kto był wcześniejszym posiadaczem terenu oraz jak ziemia była uprzednio wykorzystana. W celu pozyskania takich informacji niezbędne jest przeanalizowanie wpisów w księdze wieczystej. Nie mniej istotne mogą wydawać się również badania dostępne w urzędach lub lokalnych organach ochrony środowiska. Należy również wcześniej podpytać sąsiadów na temat tego, co na zakupionym terenie znajdowało się wcześniej.

Zrealizowanie bardziej szczegółowych badań chemicznych terenu oraz wód nie jest konieczne w sytuacji każdej transakcji. Jednak są pewne sytuacje, kiedy takie działania są konieczne (zobacz zapisy – ). O możliwym zanieczyszczeniu terenu powinno świadczyć to, czy na danym gruncie albo w jego bezpośredniej bliskości wykonywane były działania polegające na produkcji, przechowywaniu albo stosowaniu substancji niebezpiecznych dla środowiska.

Nie wszystkich wiadomości możesz dowiedzieć się z czasopism. Gdy chcesz przeczytać o zaskakujących przypadkach wejdź na nasze serwisy www (https://www.tombet.com.pl/) www.

Sygnałem alarmowym może być również informacja o tym, że na danym terenie znajdowało się wysypisko śmieci, zwłaszcza tzw. dzikie. Nie mniej ważne są także dokładne badanie struktury geologicznej. W pewnych przypadkach nawet zanieczyszczania, jakich źródło znajduje się w pewnej odległości, mogą przedostać się wodami gruntowymi do kupowanego gruntu. Dzięki dokładnym badaniom i analizom gruntu możemy pozbyć się wszelkich wątpliwości i obaw.