Powinniśmy dopasować tynk do charakteru budowli

Tynk jest niezwykle ważnym elementem – spełnia rolę dekoracyjną, a także zabezpieczającą. Jaki tynk na elewację zatem zastosować? Tynk stosujemy oczywiście po odpowiednim ociepleniu budynku.

Jego zasadniczym celem jest zagwarantowanie należytego wyglądu budynku oraz ochrona domu przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Spacerując się po pobliskim osiedlu możemy zobaczyć, że domy są różnokolorowe, a kiedy przyjrzymy się im z bliska możemy zauważyć, że mają różne wykończenia. Wynika to z faktu, że dzisiaj można wyróżnić wiele rodzajów tynku. W relatywnie niskiej cenie możemy zamówić tynk mineralny, oferowany w formie sproszkowanej, a następnie rozrabiany z wodą. Woda musi być dodawana w odpowiedniej proporcji, przez co korzystanie z tego rodzaju rozwiązania wymaga większej precyzji i dokładności. Tynk ten jest stabilny i wyjątkowo szczelny.

Innym wariantem jest tynk silikonowy. tak samo jak tynk akrylowy nie wymaga mieszania go z wodą co oczywiście przyśpiesza prace wykończeniowe. Wystarczy zakupiony tynk nanieść na ściany domu.

tynkowanie

Autor: Qde Pejorian
Źródło: www.flickr.com

Następną zaletą tego typu tynków jest możliwość pozyskania przeróżnych odcieni (szersza paleta barw w porównaniu z tynkami mineralnymi). Ta dowolność stylistyczna i prostota użycia sprawia, że tego wariantu rozwiązanie wybierane jest najczęściej. Rzecz jasna to tylko przykładowe warianty tynków, ponieważ w sprzedaży proponowanych jest wiele ich wariantów. Trzeba dopasować tynk (sprawdź tynk imitacja betonu) do rodzaju budowy i do lokalizacji – dużo bowiem zależy od tego czy dom znajduje się w miejscu osłoniętym przed działaniem nadmiernego promieniowania, czy z kolei jest wystawiony na zwiększoną wilgotność i tak dalej. Inny też będzie tynk renowacyjny, gdy musimy nałożyć materiał na zawilgocone ściany, a inny będzie ten stosowany przy świeżo wybudowanym domu. Na rynku dostępne są też tynki specjalne przeznaczone do wymagających zadań (przykładowo zapewniające większą izolację – tzw. tynki ciepłochronne). Warto w tym kierunku zdać się na fachową ekipę budowlaną, która dopasuje wariant tynku do potrzeb naszego domu i do naszych oczekiwań.