Kiedy najlepiej remontować mieszkanie?

Co roku, kiedy przychodzi lato wielu osób rozpoczyna remonty swoich mieszkań. Jest to Idealny czas, bo dni są długie, jest ciepło i prace na przykład przy malowaniu ścian są mniej kłopotliwe. Istotne jest, żeby właściwie zaplanować remont, a wówczas wszystko pójdzie sprawnie i szybko.

Przykładowy sufit podwieszany

Autor: The County Clerk
Źródło: www.flickr.com
Zaplanuj remont
Prace remontowe najlepiej wykonywać na początku, albo przy końcu okresu wakacji. Tym sposobem damy radę prawdopodobnie jeszcze przeznaczyć chociaż kilka dni na relaks. Jeśli zdecydujemy się przeprowadzać remont w samym środku lata możemy mieć kłopot z wzięciem urlopu bezpośrednio po nim. Szczyt urlopowy to średni moment.

Firma
Następną istotną sprawą jest znalezienie ekipy remontowej. Rozpocznijmy te poszukiwania dużo wcześniej, bo zazwyczaj ekipy, które zajmują się remontami na czas lata są rozchwytywane. Spróbujmy już wiosną zarezerwować termin u konkretnych fachowców. Dobrze jest wybierać firmy wszechstronne. Ideałem jest firma, która składa się z fachowców kilku dziedzin. Gdy jedna osoba pracuje nad elektryką, inna układa kafle, jeszcze inny człowiek jest fachowcem od równania ścian – wówczas mamy gwarancję, że wszelkie prace zostaną wykonane z najwyższą starannością.

Wyszukanie świetnej ekipy nie jest trudne. Jeśli chodzi o remonty, Białystok, Wrocław, Kraków lub jakiekolwiek inne miasto to miejsce, gdzie bez trudu wyszukamy dobrych fachowców.

Przede wszystkim planowanie
Przemyślmy bardzo dokładnie jakie prace chcemy wykonać. To istotne, bo gdy w połowie remontu, choćby w czasie malowania ścian, dojdziemy do wniosku, że właściwie to można by dodatkowo zmienić podłogi i wyburzyć jakąś ścianę, nie dość, że remont się przedłuży, to może się okazać, że część z nich trzeba będzie wykonać jeszcze raz. To jest powód, dla którego ścisłe rozplanowanie czynności ma wielkie znaczenie. Dzięki temu firma remontowa też może działać sprawnie i szybko.

Planowanie wydatków
Istotne jest również, by spisać sobie dokładnie kosztorys materiałów i prac. Pamiętać musimy, że samo wynajęcie ekipy nie załatwia sprawy. Trzeba dopisać również materiały budowlane, jak na przykład wiertarka czy akcesoria do narzędzi pomiarowych (akcesoria do narzędzi pomiarowych od Bosch), większe zużycie mediów itp. Pamiętajmy także o drobiazgach. Bywa, że w spisywaniu wydatków pomijamy szczegóły wykończenia takie jak na przykład listwy, gniazdka, karnisze, a okazuje się, że to czasem ponadplanowych kilka tysięcy. Jeśli wszystko szczegółowo zaplanujemy remont (płyty gipsowe wymiary) naszego mieszkania będzie szybki i sprawny.