Nieco pomysłów na odświeżenie naszej kuchni – krótki poradnik

Nowa kuchnia po renowacji przeważnie stanowi co najmniej reprezentacyjny fragment domu. Dawniej pomieszczenie owo służyło wyłącznie do przyrządzania w odosobnieniu posiłków dla członków rodziny, zaś obecnie stanowi centralny punkt domu i powinna służyć jako teren do realizowania własnych fantazji, nie tylko kulinarnych ale również dekoratorskich. Zdecydowana przemiana roli kuchni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wynika z faktu, że pomieszczenie to stało się jak gdyby otwarte na część salonową domu.

kuchnia

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com
Dlategosiłą rzeczy musiało być przeprojektowane tak, żeby poza funkcją czysto elementarną wypełniała także zadanie reprezentacyjną dla mieszkania. Na przestrzeni lat rolę dekoracyjną starano się spełniać przez zestawianie ze sobą odpowiednio dopasowanych kolorystycznie oraz wzorcowo mebli a także okładzin na ściany. Płytki ceramiczne na ścianach oraz drewniane meble rzeczywiście mogą dobrze ze sobą współgrać, jednakże brak im lekkości i nasyconych barw. Do tego w kuchni wszystkie meble są mocno narażone na ciągłe chlapanie oraz plamy z tłuszczu. Porowate powierzchnie płytek i fug oraz delikatne fronty mebli trudno z tego wyczyścić.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy tego tematu zachęcamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod poniższym linkiem. Tam rozproszymy wszystkie Twoje rozterki.

Z tego powodu od lat poszukuje się innych technologii, które pomagają uniknąć podobnych sytuacji.

okap kuchenny

Autor: Goedeker’s
Źródło: http://www.flickr.com

Na ratunek przyszły projekty (polecamy Projektowanie wnętrz aplusdesign) wykonywania ze szkła pokryw oraz drzwiczek meblowych. Szkło w kuchni jak , kojarzące się dawniej tylko z szybą w oknach, bardzo dobrze sprawdziło się głównie tam, gdzie konieczne jest szczególne dbanie o czystość. Specjalne mieszanki przerabiane w cienkie doskonale gładkie porywy szklane pociągane są od wewnątrz lakierem, albo sązadrukowane. Z tak przygotowanych tafli a się wykonywać zarówno spore fragmenty okładzin ściennych, drzwi, a nawet podłogi.

Specjalna technologia produkowania szkła lacobel powoduje, że płyty łączą się dokładnie ze sobą, dzięki czemu nie ma potrzeby układania nietrwałych fug w roli wypełniacza szczelin. Piękna, żywa kolorystyka oraz trwałość kolorów sprawiają, że lacobel jest coraz bardziej pożądanym materiałem dekoracyjnym.