Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych oraz czym się one charakteryzują?

Istnieje kilka typów instalacji fotowoltaicznych. Początkowym krokiem jest dostosowanie rodzaju konkretnej instalacji.
Wyróżniane są 3 najpopularniejsze rodzaje: on-grid: obecnie najbardziej wydajny i najpopularniejszy w naszych warunkach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2
Znaczy instalację podłączoną już do sieci, zatem nie wykorzystana na bieżąco energia wyprodukowana w ogniwach fotowoltaicznych, może być przechowywana w sieci. W przypadku pochmurnego dnia lub niższej produkcji energii w okresie zimowym, nadmiar możemy odebrać.

Myślisz, że ten materiał jest godny polecenia? Jeśli tak, to bez wątpienia zaciekawi Cię również ta rekomendowana oferta (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/Linie-kroplujace-c9), gdyż odnosi się do pokrewnej tematyki.

Innym typem są instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Taki typ instalacji w odróżnieniu od on-grid, nie jest przyłączony do sieci, a stworzone nadwyżki są składowane w bateriach.

Jest to idealny sposób na uniezależnienie się od różnych dostaw prądu z sieci. Takie instalacje fotowoltaiczne mogą się sprawdzać najlepiej na wsiach, w miejscach odizolowanych, bez możliwości podłączenia albo w tego typu miejscach, w jakich sieć często posiada awarię i dostawy energii są przerywane. Ostatnim rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to złączenie instalacji on-grid z off-grid. Tego typu instalacja fotowoltaiczna hybrydowa przyłączona jest do sieci, przy czym także posiada również okazję składowania energii w bateriach. Dzięki temu rozwiązaniu najkorzystniej nadaje się tam, gdzie wielokrotnie zjawiają się przerwy w dostawach prądu z sieci. W takiej sytuacji instalacja automatycznie przełączy się na pobieranie i odzyskiwanie energii z akumulatorów. Funkcjonuje ona niezależnie od operatora sieci.

Pod uwagę należałoby także brać miejsce oraz sposób zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj montuje się je na pokryciu dachowym, przy czym możliwe jest także zbudowanie mikroinstalacji naziemnej.