Rodzaje patelni oraz ich zastosowanie

Nowoczesny kuchnie obfitują w sprzęt różnoraki i wyspecjalizowany. Stoi on obok tradycyjnych przedmiotów, których nie przemijająca użyteczność nie jest nie do zastąpienia. Nie ulegają zmianie np. noże, szklanki, kieliszki, bo prócz stylistyki niedużo da się w nich ulepszyć. Lecz jednak część kuchennych akcesoriów użytkowych poddaje się modyfikacji. Są one coraz bardziej wyspecjalizowane i spełniają wymagania coraz bardziej wyczulonych na nowinki użytkowników. Nie mniej jednak obok tych wysoce fachowych sprzętów nieustannie przydają się tradycyjne i wypraktykowane utensylia. I tak wśród wyposażenia kuchennego odnaleźć można zwyczajne garnki i szybkowary. Piecyki są wyposażone w piekarnik, ale często użyteczna też bywa mikrofalówka.

Kotlety można smażyć na tradycyjnych patelniach, lub używać do tego celu patelnie z powłoką nieprzywierającą na Patelnie kuchenne należą do jednych z najbardziej różnorodnych sprzętów kuchennych. Wytwórcy specjalizują się w wyrobach, które ulepszone trafiają na półki sklepowe przyprawiając o zawrót głowy nabywców. Bo którą wybrać? Można postawić na patelnie ceramiczne o nadzwyczaj gładkiej powierzchni. Nie wymagają one dużej ilości tłuszczu do smażenia, a nawet i bez niego można się obyć. Mają jednocześnie i taką zaletę, że nie przywierają do nich smażone produkty. Poza tym, że patelnie ceramiczne są bardzo użyteczne, są także nieco trudne w utrzymaniu. Ze względu na swoją delikatną strukturę nie należy ich myć w zmywarkach, ani też czyścić szorstkimi czyścikami. Właściwe użytkowanie tego typu patelni sprawi, że posłuży ona czas dłuższy i będzie ozdobą kuchni jej użytkowników.
Jeśli zaś wybór padnie na patelnię teflonową najlepiej zaopatrzyć się w tą z optymalnie grubą warstwą teflonu. Takie patelnie także nie wymagają dużej ilości tłuszczu. Wystarczająco duża liczba powłok teflonowych pozwala na smażenie i bez niego. Patelnie z teflonu świetnie nadają się do smażenia na nich omletów i naleśników. Zaletą patelni teflonowych jest także to, iż są stosunkowo lekkie i tanie. Niestety mają też i swoje wady. Teflon dosyć łatwo jest zadrapać. Dobrze jest więc być uważnym podczas ich użytkowania stosując łopatki i widelce z drewna lub plastiku. Dużej uwagi wymaga też czyszczenie takich patelni. Należy używać raczej delikatnych czyścików (więcej na temat: ).

W sprzedaży są też prostsze w obsłudze patelnie. Wlicza się do nich patelnie żeliwne. Są one ciężkie i te z najwyższej półki miewają wyższe ceny. Patelnie żeliwne mają też pewną nietypową cechę, która odróżnia je od innych. Nie należy ich myć przy użyciu wody.

Jeżeli wykorzystana w powyższym materiale narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu stelaże do łóżka inne tego typu wpisy – one dotyczą pokrewnej tematyki.

Zamiast tego przeciera się je np. ściereczką i natłuszcza. Można też kupować patelnię pod kątem zasadniczego przeznaczenia. Zależnie od tego czy będzie ona służyć do grillowania, smażenia omletów, czy też przyda się ona do tzw. smażenia na głębokim tłuszczu. Z tej przyczyny planując zakup patelni powinno się dobrze uprzedni przygotować pod tym kątem czytając, pytając i dowiadując się o cechy różnorakich typów.