Patelnie żeliwne to nabytek na długie lata

Naczynia wykonane z żeliwa mają swoją długa historię. Ich odporność i wszechstronność spowodowała to, że z upływem czasy zostały uznane za cenną schedą przekazywaną przez kolejne pokolenia. Był taki okres w dziejach, kiedy naczynia z żeliwa stanowiły wyprawę ślubną i niejednokrotnie były znaczącą kartą przetargową przy zawieraniu małżeństw. Nie warto więc lekceważyć tych pozornie trywialnych przedmiotów.

Kiedy dzisiaj debatujemy nad nabyciem do kuchni czegoś nieprzemijającego i dobrego, warto skierować swój wzrok na patelnie żeliwne.

patelnia

Autor: Le Creuset
Źródło: www.smakprostoty.pl

Przedmiot ten wzbogaci komplet kuchenny o bardzo solidne naczynie, które niezwykle często okaże się nie do zastąpienia. Ale nie tylko walory użytkowe wydają się być ważkie w tym przypadku. Dobrze użytkowane patelnie żeliwne pięknie też potrafią ozdobić kuchnię. Przez pewien czas przedmioty kuchenne z żeliwa straciły na popularności. Zostały zastąpione przez nowoczesne wynalazki i moda stopniowo wypierała trochę ciężkawe i niekiedy kosztowne żeliwne garnki i patelnie. Lecz jak to z historią się zdarza, lubi ona zatoczyć koło. Dzisiejszymi czasy patelnie z żeliwa do grillowania są coraz bardziej docenianymi przedmiotami, a ich wytwarzaniem trudnią się renomowane firmy. Naturalnie za zakupienie solidnego naczynia należy wyasygnować adekwatną dla niego cenę. Niemniej jednak będzie to wydatek zrobiony na lata. Żeliwne naczynia, to nie są jednorazówki, których jakość dewaluuje się z każdym zastosowaniem. W tym przypadku jest wręcz odwrotnie. Solidna patelnia żeliwna zyskuje na wartości wraz z kolejnym użyciem.

Patelnie żeliwne mają szereg atutów godnych podkreślenia. Przede wszystkim można je stosować na wszystkich typach kuchenek. Nawet nad ogniskiem da się ich używać. Są też bardzo odporne na różnorakie uszkodzenia. Nie jest łatwo je zadrapać, toteż używane do nich łopatki czy widelce do przygotowywania potraw, nie muszą być koniecznie bardzo delikatne – . Patelnie z żeliwa znakomicie przewodzą ciepło, które rozprowadza się po całej powierzchni patelni równomiernie. Nie wystudzają się też momentalnie po zdjęcie ich z ognia, co daje możliwość utrzymywania podtrzymania jeszcze przez jakiś czas temperatury znajdujących się na nich potraw.

Warto też podkreślić niewątpliwą wartość patelni żeliwnych, jaką jest ich wygląd. Jest to dość istotny walor, szczególnie przy tzw. kuchniach otwartych, gdzie wnętrze kuchenne jest prezentowane gościom. Aby patelnia z żeliwa stanowiła ozdobę kuchni, trzeba o nią w należyty sposób się zatroszczyć. Wiadomym jest, że żeliwo trzeba trzymać z dala od wody. Dobrze więc oczyszczać patelnie przy użyciu tylko lekko wilgotnych ściereczek, a następnie trzeba je solidnie natłuścić. Ten sposób konserwacji praktykowany od wielu lat dla zabezpieczania patelni żeliwnych daje im w zasadzie wieczny żywot – (sprawdź szczegóły). Kuchnia zaś zyskuje ponadczasowy walor ozdobny. Dobrze pielęgnowana patelnia może stać na blacie lub wisieć na haczyku. Jej pierwotne piękno nie wymaga dodatkowych wyjaśnień.