Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych i produkcyjnych stale warte uwagi są takie rozwiązania, które bazują na materiałach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Często okazuje się nawet, iż to właśnie rozwiązania starsze, które początkowo mogą wydawać się anachroniczne, mają ogromne walory (dzięki którym wygrywają z nowoczesnymi rozwiązaniami), takie jak niewielkie koszty eksploatacji czy prostota konstrukcji, która nie wymaga stosowania kosztownych części zamiennych i eliminuje konieczność korzystania ze wsparcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Okazuje się, że jednym z surowców, który stale ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w różnych odmianach. Spróbujmy się zatem przyjrzeć, jak współcześnie użytkuje się te kruszywa.

Z zastosowaniem żwiru spotkać się możemy w głównej mierze na kompleksach sportowych, gdzie żwir suszony wykorzystywany jest jako podbudowa na boiskach czy kortach tenisowych (np.
Aby poszerzyć wiedzę na omawiany temat obejrzyj stronę, która ma interesujące informacje na ten temat – wystarczy kliknąć.
na boisku do piłki nożnej umieszcza się go pod trawą – jest to sposób dość tani, żwir doskonale gruntuje murawę i jednocześnie przepuszcza wodę). Kiedy myślimy nad budową boiska trzeba wiedzieć, że żwir jest materiałem relatywnie tanim, a oprócz tego większość dystrybuujących go firm w cenie większych zakupów zapewnia przewóz
Piaski po wysuszeniu i powtórnym przesianiu na wysokiej jakości separatorze mają przeznaczenie do wypełniania filtrów przy uzdatnianiu wód pitnych i technologicznych, oczyszczalni ścieków komunalnych i przemysł oraz drenów melioracyjnych. Poza tym są stosowane do fabrykowania suchych zapraw i klejów budowlanych. W osłonie miotły wodnej stosowane są do piaskowania różnorakich obiektów – od warsztatów mechanicznych po rzeczy stalowe i żelbetowe budownictwa drogowo-mostowego
Kolejnym ważnym zastosowaniem materiału tego typu są gruntowe wymienniki ciepła, w których zasadniczym składnikiem jest żwir płukany. Wymienniki takie są testowanym od lat rozwiązaniem na zapewnienie redukcji kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku doprowadzane jest początkowo ogrzane powietrze, które w dodatku jest właściwie nawilżone i przefiltrowane z różnego typu zanieczyszczeń, a ponadto latem dodatkowo chłodzi. Konstrukcja takiego urządzenia jest banalnie prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który przepuszczane jest powietrze. Zazwyczaj umieszcza się go pod ziemią na niewielkiej głębokości (ok. 1m), jednak samego żwiru trzeba wysypać dużo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).