Jak urządzić i wyposażyć łazienkę w domu?

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w domu. Przy remoncie łazienki warto wiedzieć o kilku dość istotnych kwestiach, które w przyszłości ułatwią nam eksploatację tego pomieszczenia. Co ważne oprócz funkcjonalności zapewnimy sobie też odpowiednie walory estetyczne. Ważne jest kilka aspektów zapewniających komfort podczas użytkowania łazienki: praktyczne wyposażenie, dobór oświetlenia, przestrzenność pomieszczenia, właściwie dobrane kolory.

łazienki, łązienka, armatura sanitarna

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com
Kolory pomieszczeń to jeden z istotniejszych elementów dekoracji wnętrz. Reguły rządzące przy wybieraniu barw pomieszczeń mają również odniesienie w przypadku łazienki. Wybierając barwę, należy znać cechy danego koloru.Odcień zielony mocno wpływa na psychofizykę powodują odprężenie. Czerwony zdecydowanie poprawia apetyt i podnosi ciśnienie krwi. Często wybierany kolor niebieski zalecany jest przede wszystkim osobom podatnym na stres, uspokajając ich organizmy. Kolor żółty generuje u ludzi ożywienie oraz wyzwala energię. Barwa fioletowa pozwala przezwyciężyć lęki, natomiast brąz uspokaja i podwyższa poczucie bezpieczeństwa. .

Pamiętajmy więc zanim wybierzemy odpowiedni kolor, warto poznać jego cechy. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, należy dobrać właściwy odcień ścian w naszej łazience. Pamiętajmy, że nastrój wykreowany w łazience udzieli się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Odpowiednie barwy powinny mieć również poszczególne elementy wyposażenia łazienki, tj. brodziki do łazienki, umywalki, czy też wanny akrylowe.

Organizacja przestrzeni – tutaj nie mamy dużego pola manewru, chyba że łazienka nie została jeszcze zbudowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Do łazienki należy w odpowiedni sposób wybrać poszczególne meble łazienkowe oraz rozplanować ich dokładne umiejscowienie. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: co potrzeba w łazience: pralka?, wanna czy kabina prysznicowa?, a jeśli wanna to lepiej wanna narożna czy wanna prostokątna? Gdy już na te i wiele innych pytań udzielimy sobie odpowiedzi możemy zacząć meblowanie łazienki. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie mają być ze stali nierdzewnej. Coraz częściej stosuje się rożne inne materiały typu marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

brodzikPraktyczna łazienka to podstawa. Korzystanie z niej powinno być łatwe i intuicyjne.. Po powrocie po wyczerpującym dniu do domu pragniemy się odświeżyć. Wtedy doskonale sprawdza się kabina prysznicowa, chociaż niektórzy wybiorą zapewne wannę, jako dużo bardziej relaksującą, ale też zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Należy też pod lupę wziąć kwestię oszczędzania mediów. Użyteczna powinna być również umywalka. Solidność jej wykończenia oraz odpowiednio dobrana jej wysokość zapewnią właściwy komfort użytkowania. Najlepsi producenci najczęściej udzielają dożywotniej gwarancji na metalowe części baterii umywalkowych. Warto przed zakupem poczytać opinie w internecie, aby znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebny jest często okap tak i w łazience właściwie zamontowana wentylacja (więcej na stronie) będzie niezbędna. Zadbajmy o to.

Lampa ścienna lub sufitowa Hansgrohe Axor 41566000Lampy łazienkowe, podobnie jak kolory ścian, są powiązane z budowaniem odpowiedniego nastroju pomieszczenia. Warto zadbać o właściwe oświetlenie łazienki, tak aby możliwe było np. odpowiednie przygaszanie światła czy mocniejsze doświetlenie pomieszczenia. Gdy jest z tym problem warto poradzić się fachowca w dziedzinie oświetlenia. Pamiętajmy również, iż w łazience występują lustra łazienkowe, dlatego odpowiednie oświetlenie jest tak kluczowe. Lampy w łazience są często w użyciu, stąd oprócz cech estetycznych trzeba też pamiętać o oszczędzaniu energii. Bardzo często w łazienkach stosuje się oświetlenie punktowe, co ładnie się prezentuje i można zastosować odpowiednie żarówki energooszczędne.

Wszystkie powyższe kwestie są istotne, dlatego warto je dokładnie przemyśleć. Właściwy ich dobór sprawi, że łazienka będzie unikalna i komfortowa w użytkowaniu. Odpowiednia przestrzeń, barwy ścian, oświetlanie oraz wyposażenie to najistotniejsze elementy decydujące o wyglądzie naszej łazienki, ale również wszystkich pomieszczeń w domu. Poświęćmy temu dużo uwagi, gdyż nic tak nie poprawia samopoczucia jak profesjonalnie urządzone i pięknie wyglądające mieszkanie.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się czy warto zainwestować w łazienkę – zajrzyj do sklepu