Żeliwo i jego zastosowania

Rury żeliwne to wciąż materiał, który świetnie się sprawdza w systemach wodociągowych. Praktyka pokazuje, że raz zasypana rura wykazuje dużą wytrzymałość i może być eksploatowana przez lata, mimo iż jest poddawana takim niekorzystnym czynnikom, jak ciśnienie, uderzenia hydrauliczne, ruchy gruntu czy destabilizacja podłoża.

W wielu wypadkach, gdy mamy do czynienia z niebezpieczeństwem obciążeń czy przemieszczeń terenu, rury z PCV najzwyczajniej w świecie nie zdadzą egzaminu.

Tekst przedstawiający taką sprawę jest niezwykle dogłębny, jednak dobrze byłoby sprawdzić to pod innym kątem. My zalecamy to omówienie.

Mimo że rury ( normbud.pl/kategorie/instalacje-kanalizacyjne/rury-i-ksztaltki-zeliwne-bezkielichowe/ ) żeliwne firmy normbud stosowane 20 czy 30 lat temu obecnie się wymienia, bo uległy korozji, dzięki wdrożonym w przemyśle nowym technologiom odlewniczym rury najnowszej generacji nadają się nawet do transportowania wody pitnej do naszych domów. W swej zewnętrznej warstwie zabezpieczane są przed korozją warstwą cementu, a wewnątrz umieszczane są specjalne powłoki, które gwarantują najwyższą jakość transportowanej wody pitnej. Najbardziej odporne na korozję są rury z żeliwa szarego, choć z kolei rury z żeliwa sferoidalnego cechują lepsze właściwości mechaniczne, zbliżone do stali.

włazy żeliwne i separatory oleju

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

Nadmierna ilość tłuszczu w sieci kanalizacyjnej powoduje zarastanie rur, przez co ulega zwężeniu ich przekrój, a co za tym idzie – drożność. Oprócz tego skutkiem ubocznym nadmiernej ilości tłuszczu w sieci kanalizacyjnej i jego rozkładu jest wydzielający się podczas tego procesu fetor. Występowanie tego zjawiska wymusiło użycie urządzeń, które oddzielałyby zalegający tłuszcz w miejscach jego powstawania. Separatory tłuszczu firmy normbud – bo taka jest ich nazwa – muszą być jak nakazuje norma PN EN 1825 wykorzystywane w wszelkiego typu rzeźniach, ubojniach oraz zakładach produkcyjnych mających do czynienia z tłuszczem (wytwarzających frytki, orzeszki itp.)

Ważnym elementem systemów kanalizacyjnych są włazy żeliwne. Ułatwiają one dostęp do rur kanalizacyjnych, a nieprawidłowo zamontowane są zmorą posiadaczy samochodów. Ze względu na to, gdzie włazy będą wykorzystywane, czyli czy będzie to ciąg pieszo-jezdny, jezdnia czy chodnik, w praktyce stosuje się włazy żeliwne wykonane z różnego typu żeliwa. Jak widać, ten materiał dzięki najnowocześniejszym technologiom produkcyjnym jeszcze długo będzie miał zastosowanie.