Przegląd mniej popularnych sprzętów technicznych, używanych w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.

Sprawdzając propozycję niejednego sklepu przemysłowego można w nich znaleźć urządzenia, o których wielu ludzi nawet nie miało możliwości słyszeć, a tym bardziej zobaczyć, jak one pracują. Niektóre z nich są wykorzystywane w przemyśle chemicznym albo samochodowym, i można je spotkać na przykład w warsztatach samochodowych.

Za to inne niezbędne będą w w różnych halach i magazynach, gdzie konieczne jest utrzymanie odpowiednich wartości temperatury i wilgotności. Jednymi z urządzeń tego typu są kompresory powietrza.

Nie wahaj się! odwiedź nasz oryginalny artykuł (https://www.tuv.com/poland/pl/zmiany-w-systemie-zarz%C4%85dzania-jako%C5%9Bci%C4%85-iso-9001.html) i poleć go wszystkim. Wszyscy skorzystacie! To istotne, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Choć w ich przypadku stwierdzić można, że sporo osób miało z nimi styczność podczas tankowania. Jednak tam widać jedynie część kompresora przeznaczoną dla klientów stacji, a całe wnętrze jest schowane za obudową. Ale gdyby się ludzi tankujących na stacji zapytać, z czego taki kompresor może się składać, to z pewnością duża ich część nie potrafiłaby odpowiedzieć na tego typu pytanie.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

A kompresor, jaki można zobaczyć na przykład w każdym warsztacie samochodowym, przeważnie się składa z trzech głównych części, czyli silnika, sprężarki oraz pojemnika na sprężone powietrze. O ile kompresory da się czasami obejrzeć podczas działania, o tyle osuszacze adsorpcyjne już nie specjalnie. Te maszyny (zobacz – wielopiły do drewna od Inter-Bis) używa się wszędzie tam, gdzie będzie wymagana odpowiednio mała wilgotność powietrza, to znaczy w różnych halach i magazynach. Często sięga po nie przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy, tam gdzie powinny być zapewnione odpowiednie normy przy produkcji.

Mając na uwadze specyfikę tych gałęzi przemysłu jest duża szansa, że razem z osuszaczami powietrza w jednej hali zaczną pracować generatory azotu. Jak sama ich nazwa wskazuje, ich głównym zadaniem ma być produkcja azotu o dużej czystości z otaczającego nas powietrza. Przez to nie będzie potrzeby jego dowożenia w butlach, wystarczy uruchomić przenośną maszynę i azot będzie dostępny. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw napełnionych butli, bo azotu w atmosferze nie powinno zabraknąć.