Skąd się bierze wilgoć w naszym domu?

Pojawienie się wilgoci w domu to poważny problem. Na pewno nie powinno się lekceważyć pierwszych objawów zawilgocenia domu. Wilgoć powoduje zniszczenie budynku, jak również rozwój toksycznych pleśni. Powodów zawilgocenia w mieszkaniu może być wiele. Zazwyczaj do powstania wilgoci prowadzi złe wykonanie izolacji fundamentów. Trzeba wspomnieć, że problem ten dotyczy nie tylko starego budownictwa
Często zdarza się, że ściany są wadliwie docieplone. Zdarza się także, że woda zalewa ściany z powodu uszkodzonej rynny. Czasami wilgoć przedostaje się do domu przez nieuszczelnione okna. Wtedy w okresie zimy możemy oczekiwać większych problemów z wilgocią. Pamiętajmy także, że wilgoć koncentruje się w mieszkaniu, w którym mamy do czynienia ze źle funkcjonującym systemem wentylacji (sprawdź ofertę). Często sami przyczyniamy się do problemy, na przykład rozwieszając pranie w łazience lub oszczędzając na ogrzewaniu.

Wilgoć w domu to kłopot, z którym należy zdecydowanie walczyć. Oczywiście należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę jej powstawania. Zwalczanie wilgoci trzeba rozpocząć od uszczelnienia okien. Czasami wystarczy większa szpara między murem a ramą okienną, by wiatr wdmuchiwał do wewnątrz opady. Miejsce takiej nieszczelności powinno się w prosty sposób uszczelnić. W tym celu wystarczy nabyć poliuretanową piankę i wypełnić nią szparę pod oknem. Poza tym wzmocnić newralgiczne miejsce silikonem.

Jeśli problem tkwi w systemie wentylacji wato wezwać fachowca, który sprawdzi gdzie trzeba go naprawić. Właściwy przewiew w domu zapobiega nie tylko kumulowaniu się wilgoci, ale również hamuje osadzenie się pleśniowych grzybów.

Wilgoć w domu nierzadko pojawia się w miejscach takich jak kuchnia. Dlatego warto właściwie zabezpieczyć te pomieszczenia. Jak to zrobić? Jeśli ściany chcemy wykończyć płytkami ceramicznymi należy zainstalować pod nimi przeponę wodochronną. Jest to bardzo prosty sposób, który polega na położeniu na ścianie folią hydroizolacyjną.

Czy masz kłopot z odnalezieniem fascynujących danych na omawiany wątek? Jeżeli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (http://www.wkg.pl/oferta/produkty/), a na pewno się nie zawiedziesz.

Fragmenty, na których nie będzie płytek ceramicznych lepiej pomalować powłoką malarską wodoodporną. Farby takie są nieco droższe, jednakże dobrze jest zainwestować na tego typu udogodnienie. Być może dzięki temu nie będziemy musieli kupować specyfików do do usuwania grzybów.