Jak zagwarantować praktyczność i wygodę w swoim wnętrzu czyli rola oświetlenia na co dzień.

Wiele osób projektując wnętrze swojego domu zapomina całkowicie o odpowiednim dopasowaniu źródeł światła. O lampach oczywiście nie zapominają, bo świeczek w obecnych czasach się już nie używa, bardziej chodzi o to, że wiesza się je bez większego zastanowienia. A przecież przy pomocy światła zrobić się da rzeczywiście ciekawe rzeczy, i to nie tylko funkcjonalne, ale także wizualne.

Dzisiaj technicznych możliwości jest taka ilość, że można za ich pomocą wykonać fantastyczne i niezwykle praktyczne rzeczy – o ile oczywiście ktoś zada sobie trud, żeby się za to zabrać. Dzięki odpowiedniemu układowi świateł da się nie tylko zagwarantować odpowiednie użytkowe walory, ale także podkreślić i zaakcentować urodę wnętrza. Istotny będzie tutaj odpowiedni wybór lamp, na szczęście jest ich taka duża ilość, że nie powinno być kłopotów z wybraniem. W klasycznych, stylowo urządzonych doskonale będą wyglądać przykładowo lampy kryształowe nowoczesne, za to w urządzonym w nowoczesny sposób pokoju znacznie lepsze będą żyrandole ze stali i szkła.

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Obecnie odchodzi się od tradycyjnych pomysłów, w jakich we wnętrzu było tylko jedno górne źródło światła na rzecz punktowych świateł, oświetlających nieduże jego części. Tego typu rozwiązania zaczynają być używane w wielu pomieszczeniach, gdyż jest to zwyczajnie praktyczne i wygodne. Na przykład nowoczesne żyrandole łazienkowe będzie się składać z lampy na górze, którą jest przeważnie plafon, oraz niewielkiej lampki która oświetla otoczenie lustra.

Podobnie będzie w kuchniach – w nich także stosuje się górną lampę, a obok niej niewielkie lampki nad blatem roboczym oraz kuchenką. Podczas projektowania oświetlenia niezwykle istotny powinien być wybór właściwych żarówek. Dzisiejsze oświetlenie nowoczesne to przede wszystkim diody LED – mają one coraz większe zastosowanie, są ekologiczne, oszczędne i dają niesamowite wręcz możliwości. Sprzedaje się je zarówno w formie tradycyjnych żarówek, ale także taśm i listw, przez co mogą być używane tam, gdzie niedawno jeszcze nie było to możliwe.