Z jakiej przyczyny warto znać parę skomplikowanych pojęć przed przystąpieniem do budowy?

Decydując się na budowę budynku wkraczamy w złożony świat gdzie pojęcia niczym z obcego języka objawiają ni z stąd ni zowąd. Do tego, specjaliści z brygady budowlanej (jak i inni zawodowcy) uważają, iż klient ma identyczną wiedzę jak oni, i rozmawia językiem specjalistycznym. Dobrze jest zatem chociaż troszkę poznać ów język, możemy uniknąć w ten sposób mnóstwa nieporozumień.

Nawet jeżeli pewne decyzje są w gestii architekta, sądzę że warto wiedzieć jakie stropy gęstożebrowe będą zastosowane w budynku. Jest ich parę wariantów, zależnie od tego, jakie obciążenia będą przez nie przenoszone. Ponieważ stropy są zarazem podkładem pod podłogę, nadzwyczaj istotna jest ich solidność. W wypadku pomieszczeń bardzo obciążonych (przykładowo magazynów) wykorzystuje się stropy gęstożebrowe rodzaju Ceram, wykonane ze stalowych kątowników wypełnionych ceramicznymi pustakami. Następnym zadaniem jakie mają spełnić stropy gęstożebrowe jest utrudnienie rozprzestrzeniania się potencjalnego ognia, z tej przyczyny w ich konstrukcji – bez względu od rodzaju – wykorzystuje się elementy ceramiczne, solidne i ognioodporne.

Wyrównanie zaprawy

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Innym ważnym składnikiem bez którego nie powstanie nasz budynek są pustaki ścienne. Ich rodzaj uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju ściany będziemy wznosić – od tego, czy to będą ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe zależy, który rodzaj pustaków ściennych użyjemy. A to w jaki sposób nasz budynek będzie ocieplony, bezpośrednio może wpłynąć na koszta jego ogrzewania. No i oczywiście ważne jest również który system grzewczy zainstalujemy.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) podobne nasze portale, które przedstawiają to zagadnienie – z pewnością również Cię zaciekawią.

Najlepiej się nad tym zastanowić już na etapie planowania, tak by dało się systemy kominowe dopasować do indywidualnych wymogów, ponieważ troszkę odmienne systemy kominowe będziemy musieli zastosować kiedy będziemy ogrzewać kotłem CO, zaś inne kiedy zdecydujemy się na kominek .

Co więcej niektórzy z nas będą pragnęli zastosować centralne odkurzanie o którym warto pomyśleć już na etapie projektowania budowy budynku. Na pewno zredukuje nam to przyszłe koszty mające związek z montażem tego nowoczesnego, praktycznego urządzenia. W fazie planowania możemy również zatroszczyć się o ekologiczne rozwiązania, takie jak zasobnik na deszczówkę bądź ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Więcej na