
Testy wykonywane w laboratoriach badań materiałów podzielone są na dwie główne kategorie: badania niszczące – czyli dt oraz badania nieniszczące – zwane ndt. Mają one szerokie zastosowanie dla sektora metalurgicznego, budowlanego i przy wytwarzaniu konstrukcji stalowych. W czasie testów dostarczany materiał jest poddawany licznym próbom, których wynik udziela odpowiedzi na pytanie, czy wykorzystywany przedmiot jest dobrej jakości oraz trwałości
Czym różnią się badania ndt oraz (rozwinięcie tematu> więcej na tej stronie) dt?
Badania nieniszczące i niszczące są różne między sobą adekwatnie z tym, co mówi ich nazwa. Badanie nieniszczące polega na określeniu stanu stworzonego produktu poprzez wykorzystanie badań wizualnych, penetracyjnych, radiolograficznych, ultradźwiękowych oraz innych. Plusem tego testu jest to, iż próbka nie zostaje niszczony. Z kolei badanie niszczące ocenia warunki rozciągania, zaginania, twardość oraz (sprawdź więcej) inne cechy produktu, w tym wypadku próbka ulega zniszczeniu w trakcie badania.
Testy niszczące i nieniszczące okazują się bardzo przydatne dla przedsiębiorców oraz projektantów przeróżnych sektorów, pomagają bowiem na każdym etapie produkcji znaleźć oraz ograniczyć niedociągnięcia. Istotne jest to, że miejsc, gdzie przeprowadza się takie badania powstaje coraz więcej. Można je znaleźć choćby z pomocą sieci, wpisując frazę “badania ndt dt”. Z pewnością gdzieś w bliskiej okolicy zlokalizuje się takie laboratorium, a jeśli nie, da się skorzystać z pomocy laboratorium, które ma odpowiednio wyposażony wóz i oferuje dojazd do klienta. Wtedy badanie wytrzymałości można przeprowadzić w fabryce.