Czy powinno się zdecydować się badania geotechniczne?

Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie ważne, wyjątkowo w wypadku, kiedy planowane jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik wymierza poziom wody gruntowej i ocenia wahania tego poziomu.

Jeśli dommieszkania (projekty domów jednorodzinnych z poddaszem) ma zostać podpiwniczony, warunki wodno-gruntowe dobrze orzec przed zakupem działki. Piwnic nie powinno się budować, kiedy woda gruntowa jest wysoko, dlatego że byłoby to ciężkie technicznie a także kosztowne.

Zachodzisz w głowę, jaki inny portal prezentuje tak samo przydatne artykuły? Kliknij i zerknij na ofertę, do której link jest tutaj!

Jeżeli mamy już parcelę z wysokim poziomem gruntowej wody, najlepiej zrezygnować z piwnicy. Jeśli acz ze względu na nieprzepuszczalne podłoże na nawierzchni działki często stoi woda, należałoby pomyśleć o efektywnym odwodnieniu.

Żeby sprawdzić okoliczności wodno-gruntowe, powinno się zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy geotechnicznej, która na podstawie kilku odwiertów wyznaczy warstwy i typy gruntu i poziom wód gruntowych. Sondowanie SCPTU jest współcześnie jednym z częściej wykorzystywanych badań geotechnicznych – doczytaj .

budowa domu

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie geotechniczne gruntu jest w największym stopniu miarodajne, gdy możemy wskazać położenie jak też zarys przyszłej budowli, bowiem wówczas geotechnik wie, w których punktach wykonać odwierty. Jeżeli działka jest ogromna, a nie wiadomo jeszcze, gdzie stanie dom, należy przeprowadzić więcej odwiertów, a zatem koszt badań wzrośnie. Pomimo to wskazane jest je zrobić, by uprościć sobie podjęcie decyzji, dlatego że badania mogą na przykład wykazać, w którym obszarze fundamentowanie budynku będzie najprostsze, a gdzie będzie skomplikowane, a przez to bardziej kosztowne.

Może Cię zainteresować:

Im więcej odwiertów, tym sondowanie bardziej dokładne, stąd nie warto wybierać firmy, która obiecuje ocenić warunki wodno-gruntowe na podstawie jednego odwiertu: za minimum uważa się trzy odwierty. Najczęściej sytuuje się je w narożnikach budynku i względnie na przecięciu przekątnych. Jeżeli dom ma posiadać piwnicę, powinny być wykonane do głębokości 3–6 metrów, natomiast jeżeli dom ma być niepodpiwniczony, wystarczą odwierty głębokości 3 m.

Badania trwają jedną lub 2 godziny, jednak na specyfikację czeka się od tygodnia do dwóch . Na koniec winniśmy dostać trzy egzemplarze badań, a także ich wersję elektroniczną. Dodawanie dokumentacji geotechnicznej do podania o pozwolenie na budowę nie jest obowiązkowe.