Najważniejsze założenia w czasie projektowania niewielkich łazienek, jak najlepiej wykorzystać w nich przestrzeń

Urządzenie łazienki mającej niewielką powierzchnię to dla osoby ją projektującej niekiedy spore wyzwanie. W łazienkach większych takiego problemu nie ma, jeżeli uda się wygodnie postawić pralkę, umywalkę i wannę i zostanie jeszcze trochę miejsca na prysznic, to wykończeniowe problemy będą zupełnie innej natury. Przy łazienkach niedużych największą sztuką jest porozkładanie całości w taki sposób, aby wnętrze było funkcjonalne i wygodne.

łazienka

Autor: Dakil Auctioneers
Źródło: http://www.flickr.com
A do rozplanowania będzie trochę, bo niestety w łazience z niektórych rzeczy nie można rezygnować. Niezbędne będzie więc wybranie, czy zamontuje się prysznic, czy wannę. Obie te opcje mają swoich zwolenników i przeciwników, i tak naprawdę musi zdecydować, co bardziej mu będzie pasować.

Niniejszy artykuł posiada fascynujące informacje na opisywany wątek – jeżeli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę lampydodomu.pl, która przedstawia podobne problemy.

Przez oszczędność miejsca niektóre osoby rezygnują na przykład z montażu umywalki, gdy mają wannę, ale przy mieszkaniu dłużej takie rozwiązanie wygodne nie jest. Zdecydowanie lepiej zamontować jednak będzie niedużą nawet umywalkę, lecz jednak ją mieć.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki, z którego się raczej nie da zrezygnować, jest WC, co najwyżej można się postarać, aby muszla była jak najmniejsza, bo wtedy zajmować będzie mniej miejsca. Po rozmieszczeniu tych trzech elementów, co najwyżej jeszcze pralki, zabrać się można za następny element wystroju, to znaczy meble łazienkowe – gotowe zestawy mebli do łazienki. W łazience meble nie stanowią najważniejszego wyposażenia, tak jak miejsce to będzie miało przykładowo w kuchniach, są raczej uzupełnieniem całości.

łazienka

Autor: 國豪 徐
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście są one dość istotne, bo przecież trzeba gdzieś będzie postawić środki czystości oraz kosmetyki, z tego też powodu jakaś szafka czy kilka półek na pewno się przyda. Lecz nie powinno się rozpoczynać projektu łazienki od samych mebli, raczej trzeba rozpocząć od innych sprzętów, a meblami jedynie uzupełnić projekt. Warto to jednak zrobić w taki sposób, żeby meble albo szafki nie przeszkadzały w użytkowaniu na co dzień. Najlepszym wyjściem jest wykorzystanie różnego rodzaju wnęk czy ścian, wtedy tak rozmieszczone szafki nie będą specjalnie przeszkadzały w czasie użytkowania.