Piaskowiec – interesujący zamysł na elewację domu

Wykończenie domu to dziś jeden z sporych – oprócz nabycia samej nieruchomości – zmartwień jego właścicieli. O ile wybór koloru ścian jest prawdziwą przyjemnością i zwykle mało skomplikowaną, tak temat stworzenia elewacji do prostych nie należy. Jednak zanim pomalujemy ściany, poukładamy panele i powiesimy zasłony w oknach, czeka nas jeszcze ukończenie tej istotnej czynności. Elewacja to serce budynku. Frontowe ściany, w zależności od tego są wykonane, mogą dużo powiedzieć o jej właścicielu. Okropne ściany domów nie prezentują się ani schludnie, ani gościnnie. Staranne uporządkowanie budynku robi o wiele korzystniejsze wrażenie niż niekończący się stan budowy.

elewacja z piaskowca

Autor: antriksh
Źródło: pixabay
Owszem można starać się dekorować elewację przy pomocy nadających się do tego okien, które swoją stylistyką tworzą niepowtarzalną atmosferę i uatrakcyjniają ściany. Innym rozwiązaniem może być wyhodowanie na elewacji bluszczu. Wbrew powszechnie panującej krytyce, pnącza pozytywnie wpływają na elewacje. Gdy jest zrobiona właściwie, pomieszkujące na niej rośliny nie są w stanie jej uszkodzić. Mało tego, pełnią pozytywną funkcję; w zimie ochraniają przed przemarznięciem, w lecie zaś przed przegrzaniem. Należy tylko pamiętać o właściwej opiece nad roślinami.

Wybór materiału do wykonania elewacji nie jest łatwe. Dziś istnieje wiele możliwości połączenia ze sobą różnych surowców, jednak jest to o tyle ryzykowne, ponieważ cegła, drewno, kamień mają inne cechy fizyczne, stąd nieproporcjonalne łączenie surowców, może źle się skończyć. Jednym z bardziej stworzonych do tego tworzyw jest piaskowiec – cały artykuł. Pozwala on zwiększyć jakość budynku, a także redukują stratę energii przy ocieplaniu domu. Montowane niezwykle łatwo, jest wytrzymały i nieczuły na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem takiego materiału jest jego waga – w miarę lekki, nadmiernie nie eksploatuje konstrukcji budynku. Niezwykłym plusem jest to, że kiedy front ulegnie zabrudzeniu łatwo można temu zaradzić poprzez szlifowanie piaskowca! Po przeszlifowaniu można zaimpregnować, aby utrwalić rezultat.

boazeria z piaskowca

Autor: Hans
Źródło: pixabay
Obojętnie na koncepcję aranżacji, piaskowiec wytwarzane są w wielu rodzajach. Ich duży wybór, np. płytki nowa gala, sprawia, że będzie jednakowo funkcjonalny przy domkach jak i budynkach użyteczności publicznej. Jedynym utrudnieniem może tu stać się fantazja projektanta. Piaskowiec można też zestawić z tarasem z lastryko. Te 2 materiały tworzą spójną całość. Dodatkowo, również ten drugi materiał jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ polerowanie lastryko ( atrakcyjna oferta z http://kamyczek.eu/polerowanie/atrakcyjna oferta z ) nie jest ani czaso-, ani kosztochłonne, a jego wykonanie utrzymuje materiał w świeżej kondycji. Pamiętajmy, że elewacja ma być ozdobą, a nie próbą zakamuflowania nieodpowiednich proporcji czy nieodpowiedniego kształtu. Ma pomóc wytworzyć we wnętrzach wyjątkową atmosferę, nie zaś pełnić funkcję opakowania dla niestarannego modelu.