Jak sprawować kontrolę nad rachunkami za media oraz oszczędzać?

Miesięczne rachunki za media niejednemu spędzają sen z powiek. Przeważnie staramy się zużywać możliwie najmniej wody albo prądu, jednak pomimo to płacimy rzeczywiście dużo. Warto się więc zastanowić, co jest tego przyczyną i postarać się znaleźć jakieś rozwiązanie problemu. Czasami kłopotem są złe nawyki, czasem przestarzały sprzęt, a czasem przesadnie drogi dostawca.

Jak oszczędzać?

podzielnik

Źródło: flickr.com

Jeśli naszym kłopotem są rachunki za prąd, koniecznie zacznijmy analizę od lodówki, pralki oraz zmywarki, ponieważ te sprzęty potrzebują najwięcej energii. Jeżeli sprzęt jest stary, musowo pomyślmy o zakupie nowego i weźmy pod uwagę jego klasę energetyczną. O czym dodatkowo winniśmy pamiętać? Aby lodówkę ustawić z daleka od źródła ciepła, aby prać jedynie wtedy, gdy pralka jest pełna i by zmywać jak najwięcej naczyń za jednym razem. Jeżeli dużo płacimy za ogrzewanie, pomyślmy, czy podzielniki ciepła funkcjonują jak należy – dowiedz się więcej: https://bmeters.pl/pl/rfm_amb/409/acji. Rozsądnym krokiem będzie również inwestycja w nowe grzejniki, które skonstruowane są tak, żeby oddawać możliwie najwięcej ciepła. Takie postępowanie winno sprawić, iż rozliczanie ciepła będzie dla nas o wiele bardziej korzystne, a spore rachunki pójdą w zapomnienie. Zobacz: rozliczanie ciepła.

Częstym problemem jest także rozliczanie ciepła. Tutaj winę za taki stan rzeczy może ponosić na przykład stara zmywarka, jakiej często używamy. Bardzo podobnie może być również z pralką. Są to jednak zmiany, które wymagają dosyć dużych środków finansowych. W głównej mierze z tego względu lepiej przypatrzyć się swoim zwyczajom. Jeśli zbyt nierzadko bierzemy kąpiel, przestawmy się na prysznic.

W ten sposób zaoszczędzimy naprawdę dużo wody. Zapomnijmy też o myciu zębów lub naczyń przy odkręconym kranie. Zweryfikujmy też uszczelki w toalecie, ponieważ nawet niewielki przeciek w skali miesiąca może spowodować spore koszty. Dzięki wprowadzeniu tak maleńkich zmian, nasze oszczędności będą rzeczywiście bardzo niemałe.