Najważniejsze urządzenia, maszyny i sprzęty używane przy różnorodnych robotach i pracach budowlanych.

Przy najróżniejszych robotach i pracach budowlanych przydaje się dużo różnych sprzętów. Najważniejszą rzeczą w takich przypadkach są różnego rodzaju rusztowania, to na nich pracownicy mogą bezpiecznie chodzić w czasie wykonywania swoich zadań. Do podnoszenia różnych rzeczy na większą wysokość doskonale się sprawdzają najróżniejsze podnośniki oraz platformy ruchome.

Rusztowanie budynku

Autor: c.lucian
Źródło: http://www.flickr.com

Produkowane są one w wielu odmianach i wersjach, i znalazły swoje zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, magazynowych i budowlanych, ale także promocyjnych i reklamowych. Ruchome podesty ze względu na sposób zasilania można podzielić na elektryczne i spalinowe, wersje na prąd stosowane są w pierwszej kolejności w zamkniętych obiektach, w których nie można zastosować silników spalinowych. Zależnie od odmiany podesty będą podnosiły ludzi albo ładunki na wysokość nawet piętnastu metrów, co daje całkiem spore możliwości przy prowadzeniu rozmaitych prac. Mogą być one stacjonarne, na stałe instalowane do podłoża, ale także montowane na innych maszynach i niezależnie jeżdżące. W przypadku prac budowlanych jednym z najważniejszych działań jest wylewanie betonu. Na pierwszy rzut oka wydawało się tobetonu (probudiament.pl/)ie prostą czynnością, lecz w praktyce należy przypilnować wielu różnych spraw. Generalnie stropowe szalunku wykonywane są z płyt, które mają zapobiegać wylaniu betonu i zatrzymaniu w odpowiednim miejscu, oraz dużej ilości podpór. Płyty wykonywane są najczęściej z desek drewnianych, sklejek i płyt trójwarstwowych.

podnośnik

Autor: Wagner-GmbH
Źródło: http://www.flickr.com

Płyty są wykonywane w standardowych rozmiarach, lecz w razie konieczności można je przyciąć na dowolną długość, więc przy ich pomocy można wykonać praktycznie każdy strop. Kolejnym ważnym elementem podczas takich prac budowlanych są podpory stropowe (bądź na bieżąco). Dzisiaj stosowane są konstrukcje metalowe, z możliwością płynnej regulacji wysokości w pewnym zakresie. Podpory ustawia się w wyznaczony sposób pod płytami szalunkowymi, po wylaniu betonu to one właśnie utrzymują bardzo duży ciężar całości aż do całkowitego utwardzenia betonu.