Jak powinna wyglądać toaleta ogólnodostępna? O jakich sprawach należy pamiętać? Jakiego rodzaju kwestie są najbardziej ważne?

Jak powinna prezentować się ogólnodostępna toaleta i co powinno się w niej znaleźć? Te pytanie są najbardziej ważne w okresie zaprojektowania tego rodzaju miejsca? Musimy zdawać sobie sprawę, aby pamiętać o każdym aspekcie, bo będzie on miał wielki wpływ na wygodę i komfort wykorzystania tego rodzaju toalety.

łazieka

Źródło: pixabay.com

Ludzie niestety dosyć często nie szanują takich ogólnodostępnych miejsc, więc materiały wykorzystywane do urządzenia i wykończenia publicznych toalet muszą być trwałe i wytrzymałe na oznaki wandalizmu. Na rynku istnieje bardzo wiele ciekawych materiałów i spośród tej szerokiej oferty najlepiej wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia konkretnych partii. Należy jak najbardziej zminimalizować ryzyko upadku w łazience, więc na pewno najlepsze są antypoślizgowe ceramiczne płytki, gres, lastryko lub kamień naturalny. Powinniśmy też mieć na uwadze, aby dobrany materiał mógł wytrzymać przewidziane natężenie ruchu, musi też być łatwy w utrzymaniu. W tego rodzaju miejscu koniecznie powinniśmy zrezygnować z malowania ścian.

Ten odsyłacz do www (https://www.aplusdesign.pl/) pokaże Ci interesujące dane na omawiany temat, które będą niezwykle wciągające i szczegółowo omówią ten wątek.

Jest to kompletnie niepraktyczne. W toaletach panuje wilgoć, więc z pewnością powinniśmy wystrzegać się materiałów łatwo chłonących wilgoć albo narażonych na korozję.

Ogólnie ściany muszą być czymś wyłożone, by różnego typu zachlapania nie wnikały w głąb, lecz mogły swobodnie spływać. Każda toaleta publiczna musi być wyposażona w liczne udogodnienia, jak plastikowe suszarki do rąk – zobacz. Są coraz bardziej znane i rewelacyjnie się sprawdzają. Konieczne są kosze na śmieci. Powinny być w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, dodatkowo powinniśmy je ustawić w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes czy płyny do oczyszczania deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednakże nie jest to regułą. W każdej z toalet publicznych powinny znaleźć się odświeżacze powietrza oraz środki dezynfekujące, do jakich najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie są podstawą higieny. Wielu projektantów zapomina o stanowisku do przewijania niemowląt, tak naprawdę jednak dzisiaj to w sumie powinno być normą. To bardzo duże udogodnienie, które powoduje, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców. Jeszcze o pozostałych kwestiach trzeba pamiętać, gdy projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.

Bardzo ważne już na etapie projektowania albo przebudowy są drzwi wejściowe, ponieważ te do wc dla niepełnosprawnych muszą być szersze, żeby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bez trudności dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta musi mieć też inną powierzchnię, która pozwala na manewrowanie wózkiem. Jednym z podstawowych wymogów jest takie usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w zasięgu ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Następne istotne sprawy to umieszczenie uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, jakie dają możliwość samodzielnego korzystania z toalety oraz lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest również zamontowanie bezdotykowych elementów wyposażenia, takiego rodzaju jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowy dozownik mydła i suszarki do rąk.