Budowa i metody izolacji termicznej pokrycia budynku

Mając w planach budowę swojego budynku mieszkalnego, warto zastanowić się nad sposobem budowy dachu i jego izolacji. Szczelny i dobrze zabezpieczony przed niszczycielskim wpływem niesprzyjających warunków pogodowych dach, to bardzo ważny element każdej solidnej budowli.

krajobraz - dom

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com

Proces stawiania dachu jest bardzo skomplikowany. Rozpoczyna go wznoszenie więźby dachowej – dowiedz się więcej tutaj. W tym etapie najwięcej zależy od gatunku drewna, z którego jest wykonywana, a także od kompetencji cieśli. Później konstrukcja pokryta zostaje specjalną folią, lub warstwą desek.

Opublikowane w tym serwisie wiadomości są według Ciebie zbyt lakoniczne? Jeśli tak, to wejdź na stronę Schody Łódź, na której przeczytasz podobne zagadnienia.

Na głównych belkach umieszcza się tak zwane kontrłaty, czyli poprzeczne deski o przekroju 50x40mm, żeby dekarz mógł przystąpić do układania wierzchniej warstwy dachu. Przeważnie jest blacho dachówka, nieco rzadziej dachówka betonowa, albo ceramiczna. Kiedy podstawowa struktura zadaszenia budynku jest ukończona, przechodzimy do etapu ocieplania. Przeważnie wybiera w tym celu wełnę mineralną, albo styropian, który posiada prawie takie same właściwości cieplne. Ten drugi sposób jest bardziej ekonomiczny i praktyczny. Styropian – (więcej pod tym linkiem) powinien być odpowiednio dobrany, pod względem odpowiedniej wagi minimalnej. Jeżeli zależy nam na eksponacji na poddaszu więźby dachowej, możemy materiał ociepleniowy zlokalizować zewnętrznie. Obeznanie w dziedzinie odpowiednich przyrządów będzie tutaj konieczna. Akcesoria dachowe, to między innymi specjalistyczne wkręty, gwoździe dekarskie, uszczelki, kołnierze uszczelniające, kominki wentylacyjne, czy bariery śniegowe. W przypadku konstrukcji zadaszenia, każdy, nawet najdrobniejszy detal ma ogromne znaczenie. Istnotne dla jakości mocowania materiałów sa gwoździe dekarskie. W sprzedaży są gwoździe aluminiowe, ocynkowane, miedziane. Różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale i zastosowaniem. Służą nie tylko do mocowania elementów z drewna, ale również blach czy bitumicznych płyt falistych.

odzwierciedlenie - dom

Autor: Manuel Rego Casasnovas
Źródło: http://www.flickr.com

Gwarancją solidnego pokrycia budynku, będzie oczywiście najwyższa jakość wykorzystanych tworzyw konstrukcyjnych i kryjących – styropian ma wiele zastosowań. Należy pamiętać, że troska o każdy detal z pewnością się nam opłaci, dlatego najlepszej jakości akcesoria dachowe powinny mieć dla nas nie mniejsze znaczenie.