Co powinniśmy wiedzieć o przedłużaczach budowlanych? Jakie zagadnienia są rzeczywiście istotne?

W przemyśle czy na placach budów z większą częstotliwością do uruchamiania urządzeń przenośnych używa się przedłużacze bębnowe. Ich ogólnodostepność i racjonalna cena, sprawiają, że znacznie większa liczba tych maszyn wykorzystywana jest do pracy w instalacjach elektrycznych. Jednakowoż, dość często osoby które ich używają zapominają , że przedłużacze budowlane, jak pozostałe urządzenie elektryczne, jest zobligowane spełniać odpowiednie normy.

Bardzo ważne przy wyborze przedłużacza są sprawy mechaniczne, typu wytrzymałość bębna czy tolerancja na wodę. Jednak, w tym samym czasie zapomina się o

budowa

Autor: Alex Pepperhill
Źródło: http://www.flickr.com

wymaganiach natury elektrycznej. Dlatego niezwykle istotne jest, by zastanowić się nad analizą obciążalności długotrwałej przewodów wykorzystanych do zbudowania przedłużaczy bębnowych. Każdy z prezentowanych na rynku przedłużaczy cechuje się pewnymi parametrami. Ważne są zwłaszcza wskaźniki mechaniczne, ale także natury elektrycznej. Jeżeli mowa o takich kwestiach to należy zdawać sobie sprawę, że podstawowe elektryczne parametry przedłużaczy bębnowych to pięć pojęć. Przede wszystkim napięcie znamionowe.

Niesamowicie ciekawy artykuł, prawda? Przeczytaj również inne wpisy, gdyż tam oryginalna treść jest nie mniej wciągająca i zaabsorbuje Cię w całości.

Zazwyczaj wykorzystujemy przedłużacze robione na napięcie 230 V lub 400 V, równocześnie znaleźć również możemy urządzenia wspierające podłączenie zarówno urządzeń jedno, jak i trójfazowych. Kolejna sprawa, to liczba i typ gniazd – powszechnie używa się przedłużaczy z liczbą gniazd od jeden do czterech, długość przewodu nawiniętego na bęben – w normalne przewody nie są dłuższe niż 50 metrów długości. kolejne wytyczne to przekrój znamionowy żył przewodu, jak i materiał izolacyjny przewodu.

Na wartość prądu, który długotrwale przepływa przez przewód wpływa przekrój znamionowy żył używanego przewodu i materiał izolacyjny wykorzystany do jego budowy. Dość ważny więc z tego względu jest moment układania przewodu. W czasie używania przedłużaczy bębnowych, przy zastosowaniu właściwych zasad bezpieczeństwa, można stwierdzić,iż przewód jest zawsze ułożony w powietrzu i ważne dla tego typu warunków pracy powinniśmy wyznaczyć jego możliwość obciążenia prądową długotrwałą.

To bardzo ważne informacje, o których powinniśmy dobrze pamiętać (więcej). W ogóle jeżeli chodzi o wyposażenie wykorzystywane w przemyśle i budownictwie, każda tego typu kwestia powinna być doskonale poznana. I to od małych do największych rzeczy, od zwyczajnej opaski nierdzewne kablowej do największych urządzeń