Czy wiesz, w jaki dokładnie sposób powstaje beton wykorzystywany w budownictwie?

Teraz zaczynamy cykl artykułów dotyczących budownictwa – skąd dokładnie biorą się poszczególne rodzaje materiałów budowlanych, które materiały najlepiej sprawdzają się podczas stawiania konkretnych budynków i tym podobne rzeczy.

Jeśli jesteś ciekaw to zapraszamy serdecznie – w dzisiejszym artykule krótka historia kruszywa.
Czym właściwie jest kruszywo?

przemysł - przekrój

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa to właściwie nic innego jak tylko ziarnisty materiał wykorzystywany w budownictwie. Jest to zwykle mający postać niedużych drobinek materiał, po którego przerobieniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś bez wątpienia, jak wyglądają kruszywa do betonu, gdyż na terenie praktycznie każdego placu budowy znajduje się ich naprawdę sporo . Kruszywa można syntetycznie podzielić ze względu na poszczególne cechy – przykładowo ze względu na ich wielkość, skład czy pochodzenie.
Podział kruszywa ze względu na pochodzenie
Najpopularniejsze kruszywa do betonu to oczywiście te pochodzenia organicznego. Zazwyczaj powstają w wyniku oddziaływania sił natury na skały – tam zazwyczaj znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszywa obróbce mechanicznej (sprawdź kopalnię kruszyw). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie rozszerza swoją działalność, produkują http://bazalt.pl/kopalnia-wilkow/oferta/kruszywa-do-betonu/ i można otrzymać z danego rodzaju kruszywa
przemysł - akt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, niewątpliwie dowiesz się, że w budowlance wykorzystuje się zwykle beton o różnym poziomie ciężkości. Jeśli buduje się na przykład wysokie konstrukcje, wtedy na dole konieczny jest beton ciężki. Odwrotnie, do wznoszenia niewielkich budowli o stabilnej konstrukcji potrzebny będzie jedynie beton średniej jakości czy nawet beton lekki.

W zależności od potrzeb, do zrobienia poszczególnych rodzajów betonu konieczne będą inne kruszywa. Specjaliści z pewnością wskazaliby Ci najważniejsze różnice pomiędzy nimi.