W jaki sposób można zasłonić okna w swoim mieszkaniu, jak będą się przy tym sprawdzać klasyczne firany.

Sposobów na to, w jaki sposób można osłonić okna w swoim domu jest dzisiaj całkiem sporo. Aktualnie bardzo dużą popularnością cieszą się nowoczesne metody, czyli rolety oraz żaluzje. Mimo że ich rola jest podobna, to znaczy powinny zasłaniać powierzchnię okna przed słońcem, to funkcjonują na zupełnie innej zasadzie. Żaluzje składają się z wąskich, poziomych pasków, jakie zmieniają kąt położenia w stosunku do szyby. Jeśli zostaną ustawione prostopadle, to słoneczne światło praktycznie nie będzie zasłaniane.

firanki w oknie

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei ustawienie pasków w sposób równoległy sprawi, że całe okno zostanie szczelnie zasłonięte. Rolety funkcjonują na innej zasadzie. W nich zasłanianie odbywa się przy pomocy materiałowego paska, który można podnosić lub opuszczać, przez co steruje się ilością światła padającego do środka. Zależnie od użytego materiału rolety (sprawdź to) mogą albo zupełnie zakrywać dostęp słońca, lub też je częściowo przepuszczać. Dużym plusem rolet będzie również to, że ładnie one wyglądają, zwłaszcza jeżeli ktoś postanowi zaszaleć i wydrukuje sobie na nich jakiś ciekawy motyw. Nadal bardzo popularne są również klasyczne metody, czyli zasłony i firanki. Wiesza się je na karniszach przymocowanych do sufitu albo ściany, i mają postać odpowiedniej wielkości kawałków materiału, jaki można na karniszu przesuwać. Tego typu gotowe firanki do pokoju są najczęściej długie, sięgają prawie po samą podłogę. Często do uszycia ich stosuje się grubsze, zdobione materiały, które ślicznie się prezentują w zestawieniu z meblami. Zresztą inspiracji na wybór firan jest bardzo dużo, jedni będą je wybierać w stylistyce i kolorze mebli, a inni z kolei wolą bardziej wyraźne kontrasty.

firanki do kuchni

Źródło: pixabay.com

Ważne będzie tylko, aby podobały się właścicielowi i chociaż trochę pasowały do stylu pokoju. Z kolei gotowe firanki do kuchni będą przeważnie lżejsze i bardziej dyskretne. Nie są one aż tak długie, bo z reguły kończą się na blacie kuchennym, a poza tym do ich wykonaniu używa się bardziej ażurowych materiałów. Kuchenne firanki często występują w parze z roletami, w takim przypadku rolety będą odpowiadać za zasłanianie okna, a firanki są jedynie ładną ozdobą.