Nowatorska, energia fotowoltaiczna jest aktualnie nie tylko na dłuższą metę ekonomiczna, lecz również ekologiczna.

Nie od dnia dzisiejszego jest wiadome, że jest możliwość uzyskiwać prąd z energii słonecznej. Jest to źródło niesłychanie odnawialne i długodystansowe. Sektor nauki, która trudni się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną to fotowoltaika. Produkuje ona prąd z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

panele słoneczne na dachu

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie ma ona zastosowanie, mimo tego, że koszty użycia są dość wysokie – porównując je z różnymi innymi źródłami – konwencjonalnymi. Uzasadnień ku temu jest kilka, a najważniejszy to funkcjonalność – promieniowanie słoneczne jest wszędzie i w zasadzie zawsze (z wyjątkiem nocy) dostępne; drugi jest fakt ekologiczny, gdyż ma aktualnie na szczęście większe znaczenie, niż ekonomia.

Materiał z którego produkuje się ogniwa do systemów fotowoltaicznych to wafel krzemowy. Najczęściej widywaną metodą produkowania są panele. Naprawdę często takiego typu rozwiązania praktykowane są w technice kosmicznej, ponieważ cechują się niesamowicie ogromną żywotnością, samodzielnym działaniem, a do tego posiadają gwarancję na wiele lat. Nie od dziś mają także zastosowanie jako źródła zasilania różnych sprzętów, takich jak światła drogowe, boje sygnalizacyjne, a także w budynkach, zwłaszcza tych , które mają trudny dostęp do energii ze względu na umiejscowienie.

Szczególnie trzeba wspomnieć, że ważną rolę w takiego typu systemach odgrywają akumulatory fotowoltaika. Gromadzą one, jak też przechowują prąd. Tego typu pojemniki stanowią ogniwa galwaniczne wielokrotnego użytku. Są to tak zwane ogniwa wtórne, które jest możliwość wciąż ładować prądem elektrycznym. Akumulatory fotowoltaika gromadzą, a następnie wyzwalają zachowaną energię poprzez pracę odwracalnych reakcji chemicznych, które zachodzą w elektrodach zanurzonych w elektrolicie. Tak więc w jego wnętrzu energia ta zostaje przetworzona z elektrycznej na chemiczną, zaś w następnym cyklu pracy zostaje ona pobrana i wtedy akumulator zaczyna pracować w odwrotnym kierunku przekształcając energię chemiczną na elektryczną.

Akumulatory fotowoltaika w Opolu dzięki temu, że stale pobierają w etapach energię, na bieżąco też rozładowują się. W przebiegu tym mają miejsce odwracalne reakcje, jak też te nieodwracalne przez które akumulator traci swoje parametry.