W jaki sposób wyraz inteligencja zaprzestaje z dnia na dzień odnosić się tylko do przedstawicieli gatunku homo sapiens

Inteligencja decyduje często o tym, czy dana osoba zrobi zawrotną karierę zawodową czy nie. Ludzie rozgarnięci lepiej sobie radzą z życiowymi zadaniami i więcej zarabiają. Posiadaną przez nas inteligencję można podzielić na werbalną, mechaniczną czy matematyczną. Wspomniane słowo ostatnimi czasy znacząco poszerzyło swoje znaczenie. Odnosi się ono coraz częściej do tych rzeczy, które powstają w niecodzienny sposób – jeszcze w fazie projektów, z inżynierami biologii molekularnej współpracują teleinformatycy. W prawie taki sam sposób zostało ukute określenie znane tak reprezentantom budownictwa, jak i informatyki, a mamy tutaj na uwadze inteligentny budynek.

dom   zima

Autor: Braas
Źródło: Braas
Technicy już w tym momencie całkiem serio myślą o wyprodukowaniu koszul nocnych, które zagwarantują odpowiednią temperaturę w trakcie snu lub o ekspresie do kawy, który zaparzy nam aromatyczny kubek kawy jeszcze zanim pojawimy się w pomieszczeniu kuchennym. Te wynalazki jeszcze nie trafiły do powszechnego użycia. Z kolei na wyciągnięcie dłoni jest już inteligentne ogrzewanie w mieszkaniu. Taki system automatycznie podwyższa temperaturę we wnętrzu, kiedy za okiennicami panuje 15-stopniowy mróz. A kiedy na wiosnę robi się coraz przyjemniej, to też nie trzeba samodzielnie przykręcać grzejników. Na tym exemplum nie kończą się możliwości jakie posiada współczesny inteligentny budynek.

Specjalnie obmyślane systemy ochraniają mieszkania przed włamywaczami i alarmują policję, kiedy rabuś wybije okno. Coraz powszechniej bywa także zakładany monitoring. Mają go już nie tylko duże i osiedlowe sklepy, ale także większość nowo wzniesionych wieżowców. Bardzo popularne są również inne rozwiązania antywłamaniowe, wpisujące się w zasadę inteligentnego budynku. Mamy tutaj na uwadze symulację obecności domowników. Otóż, wyjeżdżamy na wytęskniony urlop i zostawiamy mieszkanie nie tylko pod opieką sąsiadów, ale także posiadamy w domu symulator, który będzie podczas naszej nieobecności włączał i gasił lampy w pomieszczeniach, uruchamiał odbiornik telewizyjny czy odtwarzał naszą ulubioną płytę. Poza tym można jeszcze tutaj wspomnieć o systemach alarmujących o pożarze lub o systemie kontroli dostępu – drzwi drewniane są w stanie otworzyć tylko osoby upoważnione, noszące zawieszoną na szyi specjalną kartę chipową.

Inteligentny budynek staje się przykładem tego, jak można połączyć systemy informatyczne w jednym budynku.

Uczciwie zalecam to omówienie wszystkim, którzy bez rezultatów szukają tekstów o podobnej tematyce oraz które są tak samo nietuzinkowe. Kliknij i zobacz.

To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy mamy do czynienia z przewyższającym drzewa kolosem. Zarządcy takiego bloku mogą sterować konkretnymi systemami bez konieczności przemieszczania się po poszczególnych piętrach. Tego typu rozwiązanie oszczędza również czas, który można w tym momencie przeznaczyć np. na bieżące naprawy.