W jaki sposób używać deszczówkę.

Bez przerwy na nasze ogrody i domy spadają setki litrów deszczówki, jaka następnie wsiąka w glebę, będzie parować lub spływać do niżej położonych miejsc. W naszej strefie klimatycznej deszcze padają dość często i niekiedy są dość obfite, lecz przytrafiają się także okresy bez opadów, w czasie których ziemia i rośliny mogą dość mocno wyschnąć. Jak okazuje się jednak, można niewielkimi kosztami zgromadzić pewną część padającej w czasie deszczu i wykorzystać ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym zastosowaniem wody deszczowej jest podlewanie ogrodów oraz trawników.

Aktualnie ciężko o dobre i wiarygodne omówienie (http://www.malesapd.pl/?url=blog) odnośnie tej tematyki, ale jeśli chcesz takie poznać, to zwyczajnie wejdź na ten odnośnik!

Woda taka nie ma w sobie wielu związków chemicznych, które są obecne w wodzie wodociągowej, w tym nielubianego bardzo przez rośliny chloru. W większych miastach będzie miała trochę zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, lecz przecież właśnie w takiej samej postaci leci ona podczas deszczów. Następnym wykorzystaniem zebranej podczas opadów wody jest mycie samochodów, gdyż nie zostawia zacieków na masce, coraz więcej osób używa jej także w łazienkach przyłączając do spłuczek.

zdobiona rynna na deszczówkę

Autor: Jnzl’s Public Domain Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Za użytkowaniem wody deszczowej przemawia przede wszystkim ekonomia. Metr sześcienny wody z wodociągów to koszty przynajmniej siedmiu złotych, a na jednorazowe podlanie ogrodu czasami potrzeba kilka takich metrów. W skali miesiąca może to dać sto złotych wydanych tylko i wyłącznie na samo podlewanie, a za wodę zebraną z opadów nic się przecież nie płaci.

Co prawda pojemnik do zbierania deszczówki jest pewnym wydatkiem na samym początku, ale jego koszt najwyższy nie jest, a poza tym jest to zakup na długie lata używania. Najbardziej popularne są pojemniki zrobione z porządnego plastiku.

Jeżeli myślisz, że sprawy zaprezentowane w tym materiale są interesujące, kliknij też ten odnośnik – to unikalna strona internetowa (https://styro24.pl/styrodur-xps-c-8/), na której odnajdziesz podobne tematy.

Porównując je z metalowymi nie ma przy nich problemów z korozją, a sama woda długo utrzymuje odpowiednią czystość. Zbiorniki takie mogą być wewnętrzne lub zewnętrze, niekiedy są wyposażone w dodatkowe urządzenia takie na przykład pompy, wydruki czy systemy uzupełniające.