Jakiego rodzaju materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele a może parkiet? Jakiego rodzaju materiał wybrać? Jaki będzie najlepszy?

Jak pragniemy stworzyć najbardziej trwałą podłogę w domu może pojawić się bardzo istotny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz minusy, szczególnie w odniesieniu do tego, jaki wynik planujemy osiągnąć.

Poczytaj czy ta deska dębowa będzie odpowiednia?

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

Parkiet jest stworzony z twardych gatunków drewna, jak na przykład parkiet dębowy. Mogą to być również inne gatunki, takiego typu buk, klon albo gatunki egzotyczne. To po prostu lite deszczułki w wyprofilowanym, dosyć często, na wzdłużnych oraz czołowych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tak zwanego wpust-wypust. Wielkość deszczułki jest faktycznie zależna od modelu parkietu. Parkiety jesteśmy w stanie wytwarzać też jako płyty oklejane, gdzie wierzchnią warstwą jest drewno wytrzymałe na ścieranie. Pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inny gatunek płyty drewnopochodnej.

Do wyboru jest faktycznie wiele rodzajów i wzorów parkietu. Jest to naprawdę popularny i ceniony, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość, rodzaj parkietu. Co najważniejsze, właściwie konserwowany jest w stanie służyć na pewno kilkadziesiąt lat. Najbardziej znane modele to model klasyczny i lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna którego grubość to 22 milimetrów. Klepki są łączone na piórko i wpust, możemy ułożyć różnorodne wzory, jednocześnie parkiet – oferta – jesteśmy w stanie wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejny typ – lamelowy, czyli bez pióra i wpustu, z litego drewna o grubości do dziesięć milimetrów, jest bardzo polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele są bardzo szybkie w montażu, gdyż nawet możemy układać je samodzielnie. Brak jest również konieczności wykańczania, bo wszystkie panele są bardzo często wykończone fabrycznie. Drewniane panele łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z solidnością oraz funkcjonalnością paneli. Stworzone są z trzech warstw.

Wierzchnia warstwa jest najczęściej wykonana z twardego drewna drzew liściastych, zaś to drewno pokryte jest oryginalnie kilkoma warstwami lakieru. Laminowane panele, podobnie jak drewniane, są złożone z trzech warstw. Górna, to znaczy użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu lub papieru dekoracyjnego. Laminat wierzchniej warstwy może być także pokryty warstwą żywicy melaminowej, która zwiększa wytrzymałość na działania wody i zabezpiecza przed starciem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, w co zainwestujemy zawsze warto korzystać z trwałych i wytrzymałych materiałów, jak deska do domu – (deska dwuwarstwowa) dębowa.