Nie zapominaj, że jesteśmy na stronie (https://probudiament.pl/ciecie-zelbetu/). Oczekujemy na Ciebie z nowymi postami, które są bardzo interesujące. Myślimy, że zachęcimy Cię do kliknięcia w ten link.
Żeby zdobyć jak najbardziej pokaźną ilość ciepła, powinniśmy schować ją dość głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie trzeba wiedzieć, iż ze względu na koszty robi się to na pułapie trochę większym niż strefa przemarzania. Ta strefa wynosi od 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła, jakie pobierzemy z gruntu w rzeczywistości zależy najbardziej od wilgotności gleby.

Czemu tak jest? Gęstość strumienia ciepła w gruncie gliniastym to ponad 30 W/m2, natomiast w piaszczystym tylko 10 W/m2. Stąd także najbardziej odpowiedni efekt energetyczny osiągniesz, gdy ustawisz rurę zamiennika na dnie zbiornika wodnego. Jednakowoż, z powodu mniejszej ilości koniecznego miejsca i większą skuteczność, bardziej przystosowane od poziomych są wymienniki w kształcie pionowych sond, czyli rur umieszczonych w odwiertach. Wiadomo, ta inwestycja więcej kosztuje, ale będzie opłacalna na działkach o dosyć niskim poziomie wód gruntowych.
W tego typu miejscach np.
Zerknij na opublikowany tu (http://wolplanposadzki.pl/wylewki-styrobetonowe-wolplan/) artykuł, a z pewnością niezwykle Cię zainteresuje, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu ważne informacje dotyczące omawianego zagadnienia.
wymiennik poziomy musiałby mieć faktycznie sporą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej jesteśmy w stanie zdobyć już z około dwudziestu metrów odwiertu, co ponadto, jesteśmy w stanie ich zrobić kilka, w tym celu należy je oddalić od siebie, chociaż o pięć metrów.