Czym się charakteryzują pompy ciepła? Co o nich wiemy? Czy pompa ciepła pobierająca energię z gruntu to dobry pomysł?

Pompę ciepła stosuje się, aby ogrzać dom ciepłem pobieranym z gruntu, powietrza albo zbiorników wodnych. Wykorzystywanie pompy ciepła jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ napędzana energią elektryczną przeważnie jest bardziej oszczędna niż grzejniki elektryczne. Ponadto, jest bardzo nowatorska, działanie jest zautomatyzowane, nie wymaga innych wspomagaczy, typu paliwo, nie wytwarza więc spalin. W tym artykule skupimy się na jednym typie pomp – pompy ciepła gruntowe.

Takiego rodzaju rodzaju pompa pobiera energię z gruntu, ale konieczna jest do tego specjalna instalacja. Wymiennik poziomy tworzy się z elastycznej rury, jaki należy ułożyć w gruncie w jednej albo dwóch płaszczyznach. Możemy też ułożyć w spiralę.

Nie zapominaj, że jesteśmy na stronie (https://probudiament.pl/ciecie-zelbetu/). Oczekujemy na Ciebie z nowymi postami, które są bardzo interesujące. Myślimy, że zachęcimy Cię do kliknięcia w ten link.

Żeby zdobyć jak najbardziej pokaźną ilość ciepła, powinniśmy schować ją dość głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie trzeba wiedzieć, iż ze względu na koszty robi się to na pułapie trochę większym niż strefa przemarzania. Ta strefa wynosi od 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła, jakie pobierzemy z gruntu w rzeczywistości zależy najbardziej od wilgotności gleby.

dom

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Czemu tak jest? Gęstość strumienia ciepła w gruncie gliniastym to ponad 30 W/m2, natomiast w piaszczystym tylko 10 W/m2. Stąd także najbardziej odpowiedni efekt energetyczny osiągniesz, gdy ustawisz rurę zamiennika na dnie zbiornika wodnego. Jednakowoż, z powodu mniejszej ilości koniecznego miejsca i większą skuteczność, bardziej przystosowane od poziomych są wymienniki w kształcie pionowych sond, czyli rur umieszczonych w odwiertach. Wiadomo, ta inwestycja więcej kosztuje, ale będzie opłacalna na działkach o dosyć niskim poziomie wód gruntowych.

W tego typu miejscach np.

Zerknij na opublikowany tu (http://wolplanposadzki.pl/wylewki-styrobetonowe-wolplan/) artykuł, a z pewnością niezwykle Cię zainteresuje, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu ważne informacje dotyczące omawianego zagadnienia.

wymiennik poziomy musiałby mieć faktycznie sporą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej jesteśmy w stanie zdobyć już z około dwudziestu metrów odwiertu, co ponadto, jesteśmy w stanie ich zrobić kilka, w tym celu należy je oddalić od siebie, chociaż o pięć metrów.

Jak widać, pompy ciepła gruntowe to bardzo dobry wybór, pamiętajmy jednakże, że najbardziej obiecujące rezultaty gwarantują, jak zapewnione są najlepsze warunki. Tak więc, jak będziemy wybierać pompę cieplną pamiętajmy o sprawdzeniu wszystkich detali, które mogą mieć wpływ na koszty i efektywność ogrzewania (przeczytaj ). Czasami coś pięknie wygląda, ale się nie sprawdza, więc rzeczywiście wszystko musimy podporządkować specyficznym warunkom.